הפעם אחרוג ממנהגי ואשתף אתכם בשני נושאים בהם עוסק ארגון עובדי המים מאז הקמתו בשנת 1954 וביתר שאת בשנים האחרונות.

חורף ישראלי עובר עלינו. עוד חורף שבו חלוקת המשקעים מסרבת להתאזן ונעה בין מופעי גשם מרשימים וקצרים, לתקופות יובש מדאיגות.

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה מתמשכת של התמעטות משקעים בכל הארץ, אך בעיקר בצפון. המצב הגיע לידי כך שממוצעי המשקעים השנתיים עומדים על כ-80% מהכמות השנתית שהכרנו עד כה והגיע הזמן לומר בגלוי - ישראל, הממוקמת על ספו של מדבר, צריכה להסתגל למצב שבו 80 אחוזי המשקעים השנתיים הם בעצם ה-100% החדש.

אחד מהעובדים הוותיקים ביותר בארגון עובדי המים היה ראובן נווה ז"ל, שהלך לעולמו בשיבה טובה. ראובן היה אומר ש"כל החיים אנו לומדים ובסוף מתים טיפשים".

במשך למעלה מששה עשורים בהם יוצא לאור מגזין "מים והשקיה", קודמי בתפקיד ואנוכי עסקנו רבות בתחומי המים לחקלאות והשלכות השינויים בתחום זה על משק המים בארץ, על החקלאים ועל כלל צרכני המים.

הנה שוב בא האביב, המביא אתו כתמיד, פריחה מרהיבה. אולם לצד הלבלוב, אנו שוב מוצאים עצמנו עם מיעוט ניכר ומצטבר במשקעים ועם הבעיות המתמשכות במשק המים החקלאי.

לפני שבועות מספר התקיים כנס WATEC בוונציה, איטליה. כאחד ממארגני הכנס, חשבתי שיש טעם לדון לעומקו של עניין בתחום שינויי האקלים ולפיכך בחרנו מרצים שיעסקו בנושא ואכן היו פרופסורים שהרצו ארוכות על מגמות של שינויי בכמויות הממטרים ושינויים אקלימיים בחבלי הארץ השונים באיטליה.

עמוד 1 מתוך 2

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם