תקודם תכנית להתמודדות עם משבר המים בעלות של מיליארד שקלים

לדברי שר האנרגיה יובל שטייניץ, אנחנו עומדים בפני שנת בצורת חמישית ברציפות והנושא הוזנח משמעותית. הפתרון: ביצוע מלא של תוכנית חירום

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ קיים דיון מקצועי על מצב משק המים בישראל, בעקבות הערכות של רשות המים וגורמים נוספים על כניסתה של ישראל לשנת בצורת חמישית ברציפות. במסגרת הדיון הגישו רשות המים וחברת המים הלאומית "מקורות" דו"ח לשר התשתיות ובו עיקר הפעולות הנדרשות לביצוע בטווח המיידי, הקצר והבינוני כדי למנוע מחסור מים בישראל.
בדו"ח צוין כי מצבו הקשה של משק המים והתחזיות לאי התאוששותו בשנים הבאות מחייבים ביצוע מלא של תוכנית חירום, וזאת לצורך צמצום הפגיעה בצרכני המים ובמקורות המים הטבעיים של ישראל. כיום, לאחר ארבע שנות בצורת ובפתחה של שנת בצורת חמישית, כמות המשקעים נמוכה משמעותית ומגיעה לכ־85 אחוז מהממוצע הרב-שנתי. נתונים אלה מעידים על מחסור חמור ומתמיד במים הטבעיים. השר שטייניץ אמר בדיון כי "צורכי האוכלוסייה גדלים ויש ירידה במשקעים. בעקבות זאת אנו מקדמים פתרונות ליצירת רזרבות מים לשנים קדימה. התוכנית שאנו מכינים לאישור הממשלה תורחב, והיא תכלול גם פתרונות להצלת הכנרת והטבע בישראל. לאור הגירעון במאגרי המים הטבעיים, העומד על כ־2.5 מיליארד מ"ק, והמחסור המסתמן השנה וכנראה גם בשנים הבאות - יש להכריז על תקופת בצורת המחייבת נקיטת פעולות חירום". בין הפעולות המוצעות בדו"ח: הגדלת כמות המים המותפלים ממתקני התפלת מי ים קיימים על ידי רכישה מוגברת והכנת מכרז להקמת מתקן נוסף בגליל מערבי, כולל בחינת הצורך והאפשרויות בכמויות נוספות מעבר לכך; קידום ביצוע מתקנים לקליטת המים המותפלים וחיבורם למערכת הארצית; ניצול של מקורות המים הטבעיים באמצעות הגדלה ושימור ההפקה מקידוחים; שיקום ושימור אקוויפר החוף הדרומי, וניצול האוגר באקוויפר החוף הצפוני. נוסף על כך, מוצע לבצע קידוחים להגדלת היצע המים ולשמירת פוטנציאל ההפקה, להגדיל את יכולת העברת המים צפונה במוביל הארצי ולהקים מערכת לקליטת המים המותפלים מהמתקן שיוקם בגליל המערבי.
הדו"ח מציע גם לתגבר את אספקת המים לכנרת על ידי העברת מים מאתר אשכול לכנרת, לצורך עמידה בהסכמים בינלאומיים ולשימורה כמאגר מי שתייה וכערך טבע.

הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם