מקורות: "לא נספק מים לשכונות חדשות"

לדברי שר האנרגיה יובל שטייניץ, אנחנו עומדים בפני שנת בצורת חמישית ברציפות והנושא הוזנח משמעותית. הפתרון: ביצוע מלא של תוכנית חירום

מחסור במים או בתשתיות? חברת מקורות מתריעה כי הגיעה לקצה גבול היכולת באספקת מי שתייה ליישובים בגליל המערבי ובקריות, וללא השלמה של מערכות הולכה למים מותפלים, או תוספת מקורות מים - לא ניתן יהיה לספק מים לשכונות החדשות המתוכננות לקום באזור, בין השאר במסגרת פרויקטים של מחיר למשתכן.
סמנכ"ל הפיתוח של מקורות, מוטי שירי, כתב במכתב שנשלח לפני כשנה לראש הותמ"ל במשרד האוצר, ערן ניצן, כי המערכת כוללת את מאגר סומך, שאליו אמורים להגיע מי כנרת מהמוביל הארצי ומים מותפלים, בריכות שפרעם וקו בקוטר 60 אינץ' (כמטר וחצי) המוביל ומקשר אליהם. לדבריו, קיים עיכוב בהקמת המאגר ובהנחת הקו, בשל התנגדות של עיריית קריית אתא ודרישתה לאגרות שונות. על פי הדיווח, בתחילה דרשו ראשי העיר אגרות בשיעור של 40 מיליון שקל על העברת הקו בתחומם. בעקבות הדרישה מועבר רוב הקו בשטחי המועצה האזורית זבולון, אך הקמתו - וכן הקמת המאגר - מתעכבת. בשלב מסוים אף היה חשש כי לא יהיה ניתן להעביר קווי מים לשכונת נאות אפק בקריית ביאליק, המוקמת בימים אלה. עם זאת, בשלב זה נפתרה הבעיה ביחס לאכלוס הראשון הצפוי בשכונה בשנה הבאה.
מעבר לנושא התשתיות, קיימת בעיה גם בהמשך השאיבה מקידוחים באקוויפר הגליל המערבי. בשל הבצורת הקשה, חלקו האחד של האקוויפר ירד כבר אל מתחת לקווים האדומים, ובמקומות אחרים נמצא קרוב מאוד לקווים אלה, עד כדי פגיעה באיכות המים. במקורות אישרו את הדברים, ואמרו כי הבעיה עשויה להתבטא בעשרות אלפי יחידות דיור המוקמות כיום בעכו, נהריה, קריית ביאליק, העיר המתוכננת טנטור, קריית אתא, קריית ים, שפרעם ועוד. מעיריית קריית אתא נמסר כי העירייה אישרה לפני מספר שנים מאגר מים של 100 מיליון קוב וכי מקורות מתחמקת מתשלום היטלים. "קריית אתא אינה הגורם המעכב, כיוון שלמקורות ישנה יכולת לספק מים לעשרות אלפי תושבים גם בהיעדר המאגר. מקורות מתחמקת במשך תקופה ארוכה מלשלם את ההיטלים שנקבעו לה ע"פ חוק". במקביל, הודיעה רשות המים כי אישרה הקמתו בהקדם של מתקן התפלת מי-ים בגליל המערבי, בעל כושר ייצור של 100-200 מיליון מ"ק בשנה, "ובמקביל, כחלק בלתי נפרד ממנו להקים את כל תשתית ההולכה הנדרשת לחיבור המתקן למערכת הארצית".

הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם