רוב תושבי עזה נאלצים לקנות מים מיזמים פרטיים ובמחיר מופקע

מי התהום מזוהמים משפכים ורמת המליחות בהם חריגה בשל שאיבת יתר. הרשות הפלסטינית לא מצליחה להפעיל את מתקני ההתפלה וטיהור השפכים בשל מחסור בחשמל

97 אחוז ממי השתייה ברצועת עזה אינם ראויים לשתייה בגלל זיהום מביוב או בשל רמת מליחות גבוהה מדי – כך על פי נתונים שהציג אחמד יעקובי, הידרולוג המייעץ לרשות המים הפלסטינית ברצועה. מהנתונים עולה כי חלק גדול מהתושבים לא שותה את מי הברז בגלל איכותם הירודה, אלא רוכש מי שתייה מיזמים פרטיים שמפעילים 136 מתקני התפלה קטנים. מחיר מים אלו גבוה פי שישה ממחיר המים הרגילים. ביתר השימושים הביתיים מסתמכים התושבים על המים המזוהמים, אבל גם בהם יש מחסור.
את הנתונים הציג יעקובי בדיון בנושא משבר המים בעזה בכינוס של המועצה הציבורית של מכון הערבה ללימודי סביבה.
על פי יעקובי, המצב הירוד של המים נגרם כתוצאה משאיבת יתר של מי התהום באקוויפר החוף – שעליו שני מיליון תושבי רצועת עזה מסתמכים כמעט לחלוטין, בנוסף לכמות מים קטנה שמגיעה מישראל. "הכמות השנתית שניתן לשאוב מבלי לפגוע בכושר ההתחדשות של האקוויפר היא 60 מיליון מ"ק", הסביר יעקובי. בפועל, בגלל גידול האוכלוסייה ומיעוט משקעים, תושבי הרצועה שואבים 200 מיליון מ"ק. יעקובי ציין כי שאיבת היתר גרמה לירידה חדה במפלס האקוויפר, שאפשרה למים מלוחים לחדור מכיוון הים ולהמליח את מי התהום. ריכוז המלח בבארות בעזה הוא 2,000-400 מיליגרם כלוריד לליטר בהשוואה לתקן שעומד על 250 כלוריד לליטר. בשל כך, קרוב ל-90 אחוז מהמים לא עומדים בתקן רמת המליחות של ארגון הבריאות העולמי.
בנוסף לתהליך ההמלחה, מי התהום מזדהמים מכמות גדולה של שפכים. כ-70% מבתי המגורים ברצועה מחוברים לרשת איסוף ביוב אבל בגלל תחזוקה לקויה, חלק גדול מהשפכים מחלחל למי התהום. כתוצאה מכך עלה ריכוז החנקות.
"בגלל המחסור בחשמל אנחנו לא מצליחים להפעיל בארות באופן מלא ולפעמים הן פועלות רק כמה שעות ביום", הסביר יעקובי. "המחסור בחשמל גם מונע הפעלה של חמשת מתקני טיהור השפכים ברצועה, והשפכים זורמים ללא טיהור אל הים והם מגיעים לחופי אשקלון ואשדוד אבל קודם כל הם מזהמים את החופים שלנו. באופן רשמי אסור להתרחץ בים של עזה שהוא מקום הנופש היחידי של התושבים. אבל כמובן שיש אנשים שעושים זאת", הוסיף.

הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם