רשות המים לחקלאים: אין לנו מים

ברשות המים מברכים על הגשמים שירדו במהלך חודש ינואר, אך מזכירים כי דצמבר השנה היה שחון במיוחד, וזאת לאחר ארבע שנים שחונות רצופות

מועצת רשות המים אישרה – לאחר שמיעת עמדות הציבור – את מנגנון קביעת ההקצאות לחקלאות ולטבע, כך שאם תחזיות הבצורת יתממשו ההקצאה תקטן עוד יותר ותגיע ל-210 מלמ"ק מים שפירים.
כמויות הגשמים שירדו עד סוף דצמבר מסתכמות בכ- 40% בלבד מהממוצע הרב-שנתי לעונה זו. המציאות הרבה יותר חמורה מהתחזיות שהיו לפני כ-3 חודשים והתחזיות קדימה מדאיגות מאד, למרות הגשמים שיורדים מעת לעת. לאור זאת מבהירים ברשות המים כי יש הכרח להתייעל ולצמצום באופן דרסטי גם בצריכה הביתית והעירונית.
המרכז לשלטון מקומי נרתם לקדם את ההתמודדות עם המחסור, במטרה לשמור על הגינון הציבורי בתחומי הרשויות המקומיות לרווחת הציבור ככל שניתן במצב הקיים. כמויות המים המוקצות לגינון הציבורי הוקטנו ב-13%, ותהיה הקפדה על התקנות לגבי שעות ההשקיה המותרות ויידחו ככל האפשר הקמת גינות ושטחים ציבוריים פתוחים ירוקים. התוצאות של הבצורת ניכרות כבר לעין. בשל הכניסות הנמוכות ביותר של מים טבעיים למקורות המים, ירדו מאוד מפלסי המים במי התהום ובכנרת. בכנרת ניתן לראות תופעה מדאיגה לפיה גם בעונה זו ההתאדות גדולה מכמויות המים הנכנסות אליה מגשמים, מנהר הירדן, מהנחלים ומהמעיינות. מצב זה גורם להמשך ירידת המפלס למרות שבשנתיים וחצי האחרונות – כמדיניות – כמעט ולא שואבים ממנה.
מצב הנחלים ומקורות המים בשפל חסר תקדים. המעיינות המרכזיים המזינים את הירדן – הדן והבניאס, ירדו לערכי שפל קיצוני ביותר, ומפלס המים באגני מי תהום בגליל ירד למינימום ההיסטורי המדוד. המחסור במקורות המים מגיע כבר מעל לכ-2.5 מיליארד קוב מים. מנהל רשות המים, גיורא שחם, העביר לחקלאים מסר ברור וחד על המחסור הצפוי כדי שיוכלו להיערך למצב משברי זה, בהתאם, "על כולנו להיערך לשנה קשה. אין לנו מים, ואתם חייבים להיערך לזה. אם תכננתם להזמין שתילים ולטעת מטע חדש – אל תעשו את זה. אם תכננתם השנה להחליף זן במטעים – זאת ההזדמנות. אם תכננתם לפתוח תלם ולעשות עוד 100 דונם עגבניות או בצל – תשקלו עוד פעם. המים יהיו השנה מאוד במשורה. ולציבור כולו חשוב לומר שהרצף המאוד חריג הזה מחייב את כולנו לפעולה שמתחילה מהחיסכון האישי, הפרטי, ממשיכה בהתנהלות אחראית בגינון הציבורי, בשכונה ובעיר ומגיעה גם לכל צרכן מסחרי ותעשייתי".

הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם