המדינה תשקיע 4 מיליארד שקל במיון ומחזור פסולת

התוכנית של המשרד להגנת הסביבה נועדה לצמצם את הפסולת המוטמנת בישראל מ- 80% ל- 26% עד שנת 2030. ישראל בפיגור ביחס לאירופה, ומעבירה למחזור רק 21% מהפסולת העירונית

המשרד להגנת הסביבה הציג תכנית אסטרטגית לטיפול בפסולת, שבמסגרתה יושקעו בשנים הקרובות כארבעה מיליארד שקלים בהקמת מתקנים למיון ומחזור פסולת, והפקת אנרגיה באמצעות שריפתה. מטרת התוכנית, לפי המשרד, היא לצמצם את הפסולת המוטמנת בישראל מ- 80% כיום ל- 26% עד שנת 2030. השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, והגורמים המקצועיים הבכירים במשרד, הציגו את התוכנית, שבמסגרתה תיאסר העברת פסולת שלא עברה מיון לאתרי הטמנה. זאת, על מנת להוציא ממנה מרכיבים מתאימים לטובת מחזור או הפקת אנרגיה. כמו כן, הוחלט שמספר פחי האשפה באזורי מגורים לא יעלה על שניים ויכלול פח אחד רגיל לפסולת מעורבת ופח אחד לאריזות שאותן יעבירו למחזור. אלקין הודה כי בשנים האחרונות נוצרה אווירה של בלבול סביב מדיניות המשרד בנושא. המשרד תמך בתחילה בהפרדת פסולת כך שהפסולת הרטובה, הכוללת בעיקר שאריות מזון, תועבר לפח נפרד בצבע חום, אך לאחר מכן חזר בו וטען שהמהלך לא צלח. אלקין ציין שישראל נמצאת בפיגור משמעותי לעומת אירופה, ומעבירה למחזור רק 21% מהפסולת העירונית.
מהלך נוסף שנקבע במסגרת התוכנית החדשה הוא הרחבת הפריסה של הפחים הכתומים, המשמשים לאיסוף פסולת אריזות. כמו כן, נקבע כאמור כי כל הפסולת העירונית תהיה חייבת לעבור מיון ורק אז להישלח לאתרי הטמנה. כיום יש תחנות מיון הפועלות בגוש דן ובירושלים. במסגרת התוכנית, מתכוון המשרד להציע באמצעות קולות קוראים תמיכה כספית של 240 מיליון שקלים ליזמים שיקימו עוד שש תחנות מיון חדשות. אמצעי מרכזי נוסף למניעת הטמנה יהיה הקמת לפחות שלושה מתקנים גדולים להפקת אנרגיה משריפת פסולת. הממשלה תסייע בהקמת המתקנים הללו בסכום כולל של 2.8 מיליארד שקלים. הכסף הזה, כמו גם התקציב לסיוע למתקנים נוספים, יילקח מקרן הניקיון שעליה אחראי המשרד להגנת הסביבה, ושאליה מועברים כספי המסים מהרשויות המקומיות על הטמנת פסולת.

הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם