עכשיו זה רשמי: הכנרת לא רק רועדת, היא גם נכחדת

הקיץ הנוכחי מסכן את קיומו של האגם כבית גידול טבעי לחי ולצומח. דובר רשות המים: "המחסור המצטבר במים בחמש השנים שחלפו - הגדול ביותר במאה השנים האחרונות"

האם האגם הלאומי של ישראל, או מה שנותר ממנו, יחזיק מעמד עד שתצא לפועל התוכנית שאישרה הממשלה להצלת הכנרת באמצעות הולכה הפוכה של מים במוביל הארצי? אם לשפוט על פי סקירה מקיפה של מצב האגם שפרסמה רשות המים, גם הקיץ הנוכחי שרק התחיל, מסכן את קיומה של הכנרת כבית גידול טבעי לחי ולצומח.

בימי הקיץ החמים, ואחרי חמש שנות בצורת קשה בצפון, מתאדים מדי יום מהכנרת בין 800 אלף קוב ל-1.6 מיליון קוב. לכנרת מלאה חסרים כמעט חמישה מטרים של מים, 4.915 מטרים ליתר דיוק. מדי יום מתאדים בין 0.5-1 סנטימטרים מהמפלס. רמת מליחות האגם, פעם מקור המים המתוקים העיקרי של ישראל, כבר עלתה לרמה הגבוהה ביותר שנמדדה בחמישים השנים האחרונות. וכל זאת למרות צמצום השאיבה מהכנרת למערכת הארצית כמעט לחלוטין בשלוש השנים האחרונות.
הקו השחור של הכנרת הוא הסיוט הגדול ביותר לא רק של ראשי משק המים אלא גם של שומרי הטבע. מדובר במפלס שמתחת לו הכנרת תהפוך מאגם מים מתוקים לאגם מלוח שלא ניתן יהיה עוד להשתמש במימיו. מדובר בסימן שחור באמת לעתידו של האגם הלאומי כבית גידול לכל הדגה והצמחיה המוכרת לכל ישראלי שבילה בחופי האגם.

הנתונים שמפרסמת רשות המים מוכיחים שהכנרת נמצאת בסכנת הכחדה ממשית ומשלמת כמו הרבה מקווי מים דומים ברחבי העולם את מחירה של התחממות כדור הארץ, שהמדענים מזהירים מפניה כמעט חצי מאה, אבל האנושות נזכרה בצורך להילחם בה רק בשנים האחרונות ובקצב איטי מדי.

הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם