חקלאי הנגב זועמים: "משקים ימשיכו להיסגר"

מיעוט המשקעים שפגעו בגידולים וגובה הפיצוי שהוחלט להעניק להם על שנת הבצורת הותיר את החקלאים בנגב מתוסכלים. מלבד הבצורת, החקלאים מתמודדים גם עם קיצוץ במכסות המים

החקלאים בנגב זועמים על גובה הפיצוי שמשרד האוצר החליט להעניק להם בעקבות ההכרזה על שנת הבצורת. במסגרת ההכרזה, הוחלט כי לחקלאים ישולמו פיצויים בסך 4-3 מיליון שקלים בלבד, לעומת ממוצע של כ-30 מיליון בשנים עברו. בהודעת משרד האוצר נאמר כי "היקף הבצורת השנה מצומצם יחסית".

"אין שום סיבה שאם בשנה שעברה הפיצויים היו עשרות מיליונים והשנה הם יהיו כמה מיליונים בודדים. המצב צריך להיות הפוך", טען יריב חג'בי ממושב ניר משה, המגדל גידולי שדה דוגמת חיטה, שעורה, אפונה ואבטיח. "מעבר לכך, השנה באביב ובקיץ יש מזג אוויר לא שגרתי שגרם לעוד הרבה מאוד בעיות בחקלאות. אני סבור שיש להגדיל את הפיצויים. כמות הגשם שירדה השנה נמוכה יותר משנה שעברה. זה הדבר הראשון שמשפיע על גידולי החורף".

מלבד הבצורת סובלים החקלאים גם מקיצוץ במכסות המים. לדברי אבידע בכר, מנהל ענף החקלאות בקיבוץ בארי, "השנה קיצצו לקיבוץ 1.1 מיליון קוב. מדברים על קיצוץ של עוד 20% שיגמור אותנו לגמרי. המצב הוא שפשוט אין מים".

בדיון שהתקיים בוועדת הכספים של הכנסת בנושא הפיצוי לחקלאים על רקע הקיצוץ במכסות המים, תקף יו"ר הוועדה משה גפני את שר החקלאות אורי אריאל. "אם שר החקלאות לא יכול לפצות את החקלאים על הקיצוץ במים - שיתפטר", אמר גפני. סמנכ"ל משרד החקלאות טען כי המשרד כבול ואין ביכולתו לפצות את החקלאים מבחינה תקציבית וכי ההחלטה נתונה בידי רשות המים.

בתום הדיון דרש גפני ממשרד האוצר ומשרד החקלאות לשבת עם החקלאים ולהציג בתוך שלושה שבועות תוכנית מוסכמת לפיצוי החקלאים, ובמידת הצורך הוועדה תגשר על הפערים בין הצדדים. במקביל קרא גפני לחקלאים להעמיד תוכנית משלהם לפתרון הנושא.

הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם