המפעל שגרם לזיהום בנחל אשלים מבקש לשוב לפעילות מלאה

ברותם אמפרט ביקשו להשתמש בחלק נוסף של בריכה אליה מוזרמים מים המכילים כמות גדולה של מזהמים, הסמוכה לבריכה שקרסה בשנה שעברה וגרמה לזיהום

בחודש הבא אמורה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של המועצה האזורית תמר לדון בבקשת המפעל לקבל אישור להפעיל עד שנת 2020 חלק נוסף בבריכת שפכים מספר 5, שאליה הוא מזרים כיום מים מתהליכים תעשייתיים המכילים כמות גדולה של מזהמים. בשנה שעברה קרסה בריכה סמוכה שבה היו שפכים בעלי הרכב דומה, שגרמו לזיהום החמור בנחל אשלים. הנחל סגור עד היום למטיילים.
לאחר הזיהום שהביא להשבתת הפעילות בבריכה שקרסה ובבריכות סמוכות לה, ביקשה חברת רותם אמפרט לקבל אישור להפעיל את בריכה 5 וקיבלה מהוועדה המקומית אישור להפעלת חלק משטח הבריכה, בתמיכת המשרד להגנת הסביבה. ערר שהגישה עמותת "אדם טבע ודין" לוועדה נדחה, ובאחרונה הוגשה עתירה לבג"ץ נגד דחיית הערר. בשבוע שעבר גם הוגש לוועדה מכתב התנגדות לבקשה של רותם אמפרט, בשם קבוצת תושבים מהיישובים נאות הכיכר ועין תמר הסמוכים.
באחרונה נערכה באמצעות צוות של המשרד להגנת הסביבה בדיקה של חלופות שונות לטיפול בשפכי הגבס לטווח הארוך. הבדיקה התבססה על מידע שהגיע מרותם אמפרט. החברה ציינה שהחלופה העדיפה מבחינתה היא של השטח הכולל את בריכה 5, וטענה שעל אף שחלופה זו נמצאת באגן הניקוז של נחל אשלים, היא תפעיל מערכת של תעלות ניקוז, אמצעי בקרה וסכרים שימנעו דליפה לכיוון הנחל. לעומת זאת, קבע השירות ההידרולוגי שיש לתת עדיפות נמוכה לחלופה זו מאחר שקיים חשש כי מזהמים יחלחלו למי התהום.
מחברת רותם אמפרט נמסר כי "החברה פעולת לפי דין, בהתאם להיתרים הקיימים ולאלו שיאושרו בעתיד"
מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשך השימוש בבריכה מעבר לתקופה שנקבעה על ידי נציגי הוועדה המקומית או אישור להקמת בריכה במיקום חלופי - מותנים בהגשת תוכנית מפורטת, המלווה בתסקיר השפעה על הסביבה".

הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם