יום העצמאות ה-68 - סיכונים והזדמנויות

אני מציינים בימים אלה 68 שנים לעצמאותה של המדינה וזוכרים את הנופלים במלחמות ישראל, בימים שבהם הולכת ומתערערת היציבות באזורנו. אין לי ספק כי המחסור במים במזרח התיכון יהיה בעל השפעה עמוקה על התהליכים שיעברו על האזור בשנים הבאות ועלינו להיערך לכך.

גיליון זה יוצא במיוחד לקראת הכנס של איגוד המים הישראלי, כנס שנתי היוצא ממטבחו של האיגוד ששם לעצמו למטרה להיות גוף פעיל בעל אמירה מקצועית נטו בכל הקשור לתחום המים על גווניו ותתי מקצועותיו השונים.
בשנים האחרונות עברה מדינת ישראל מהפכה משמעותית בכל הנוגע למשק המים שלה. מהפכה זו היתה תוצאה של שנות בצורת ארוכות, שהביאו למחסור חמור במים. אולם בעוד שכיום ניתן להצהיר בביטחון כי בישראל לא קיימת בעיה של היצע מים, לא כך הוא הדבר במדינות רבות סביבנו.
בהיבטים גלובליים, אנו עדים לחשיבותם של המים כמשאב בעל השלכות גיאו-פוליטיות רחבות היקף. המחסור במים במדינות השכנות לנו, כמו ירדן, סוריה ואחרות, מהווה וימשיך להיות גם בעתיד, בסיס למאבקים פנימיים וחיצוניים (ראה מאמרם של אנטון ברקובסקי וארנון סופר בהמשך הגיליון).
אני מציינים בימים אלה 68 שנים לעצמאותה של המדינה וזוכרים את הנופלים במלחמות ישראל, בימים שבהם הולכת ומתערערת היציבות באזורנו. אין לי ספק כי המחסור במים במזרח התיכון יהיה בעל השפעה עמוקה על התהליכים שיעברו על האזור בשנים הבאות ועלינו להיערך לכך.
בבואנו לתת את הדעת על חשיבותם של המים, כמשאב, עלינו לבחון לא רק את האיומים והסיכונים הנובעים מהמחסור במים, אלא גם את ההזדמנויות שהוא מציב בפנינו - ישראל, כמעיין שופע של חדשנות טכנולוגית בתחום המים, לוקחת ועתידה לקחת חלק משמעותי במאבק הגלובלי ליצירת מקורות מים וייעול השימוש במים. זהו בסיס חשוב ליצירת שיתופי פעולה אזוריים ובינלאומיים, המבוססים על אינטרסים משותפים לכלל אוכלוסיית העולם ולמדינות האזור בפרט.
כמובן שהמחסור במים אינו נעצר במזרח התיכון. במדינת קליפורניה למשל, המתמודדת עם בצורת חמורה בשנים האחרונות, תרים כל הזמן אחר פתרונות חדשים ומקוריים לבעיית המחסור במים, אם באמצעות חיסכון במשאבים הקיימים ואם באמצעות יצירת מקורות נוספים של מים וייעול השימוש בהם. כבר היום מהווה הביקוש הרב לפיתוח ולטכנולוגיות הישראליות בתחומים אלה אפיק כלכלי בעל פוטנציאל מסחרי רב ערך.
הכנס השנתי של איגוד המים הישראלי יעסוק, בין היתר, בנושאים אלה, באמצעות יצירת שיח מקצועי המשלב אנשי מים, אקדמיה, טכנולוגיה, עסקים, כלכלה ועוד. הכנס משותף, על-פי מיטב מסורת האיגוד, עם גופים נוספים ביניהם תאגידי מים, איגוד המהנדסים, מכון ערבה ללימודי הסביבה ויחסים בינלאומיים ויעסוק, בין היתר, בשיתופי פעולה עם האיחוד האירופאי, הפלשתינאים ומדינת ירדן.
בגיליון, המוקדש כאמור לכנס השנתי של אג"מ, אנו מביאים כהרגלנו, כיסוי רחב של תחומים שונים במשפחת המים.

ארז וייסמן - מנכ"ל ארגון עובדי המים

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם