מציאות חיינו

במשך למעלה מששה עשורים בהם יוצא לאור מגזין "מים והשקיה", קודמי בתפקיד ואנוכי עסקנו רבות בתחומי המים לחקלאות והשלכות השינויים בתחום זה על משק המים בארץ, על החקלאים ועל כלל צרכני המים.

בשנים האחרונות הרחבנו באופן משמעותי את תחומי הסיקור במגזין, בין היתר במקביל למהלך הקמת תאגידי המים והשפעתם על משק המים בישראל ועל טכנולוגיות המים בעולם. בד בבד, נתנו במה למודעות ההולכת וגוברת בארץ לאיכות ולהגנת הסביבה יחד עם ההתמודדות האינטליגנטית והמקצועית בנושא השפכים ומגוון הפתרונות ואמצעי הטיפול בהם. אנו עושים מאמץ להאיר ולחשוף בפניכם, קהל הקוראים שלנו, את ההיבטים השונים של הקידום הטכנולוגי, המדעי והרגולטיבי החל בישראל ובזכות זאת אני מוצא כי תוכנו של המגזין מתעדכן ומשתפר אף הוא.
מבין השאלות והנושאים העוברים בשולחן המערכת שלנו (ואני בהחלט מנצל את הבמה כדי להודות לחברי מערכת המגזין שמהווים שותפים אמתיים ואכפתיים בכל הקשור לתכנים, לרלוונטיות שלהם ולעיתים אף לדיונים הקשורים לעולם המוסר שמעבר לעולם המסר), עולים נושאים כמו זיהום מי התהום וזיהום סביבת חיינו, פיתוחים טכנולוגיים וחדשנות במציאת מענה ופתרונות לבעיות איכות מים ותחזוקת מערכות מים, התייחסות לקיום גן הנוי הפרטי והציבורי המצוי בסביבת המגורים של כל אחד ואחת מאיתנו ועוד נושאים רבים בהם לא עסקנו עדיין ומן הסתם נכתוב עליהם בעתיד כמו אנרגיה שאובה – הפיכת זרימת מים לחשמל, תפעול ואגירה ועוד.
לאחרונה השתתפנו, מנהלת המערכת לואיז מדר בשקין ואנוכי, בכנס מחקרי "מקורות" שהיה מרתק ומעשיר בידע ואני מודה על כך ליוסי יעקובי ממקורות ולצוותו. סקירה עדכנית על המחקרים המתבצעים בימים אלה במסגרת החברה, תוכלו למצוא בין דפי גיליון זה.
במקביל להתפעלות האישית שלי מהיכולות הטכניות שלנו כמדינה, אנו מביאים בפניכם גם את 'אוזלת ידו' של מזג האוויר כתורם משקעים לאזורנו, ההופך להיות יותר ויותר שחון ומעביר אותנו מאוכלוסייה החיה על ספו של המדבר לכזאת הגרה במדבר עצמו. הבצורת המתמשכת והשפעתה על מקורות המים הטבעיים שלנו, בעיקר בצפון, מדאיגה ותמונות הנחלים המתייבשים מעציבות, אולם זו המציאות ואין ביכולתנו לשנותה. מדינת ישראל חייבת להשקיע את מירב הזמן, התכנון והמשאבים כדי להפנים את הבעיה ולהתמודד עמה באמצעות תוכניות ארוכות טווח, מאחר ונראה כי השינוי אינו זמני, אלא הופך להיות מציאות החיים הקבועה שלנו. עלינו לפעול באופן מיידי ומקצועי כדי להסתגל למציאות זו ולמצוא את הפתרונות המתאימים כדי לאפשר את רצוננו לחיות בארץ הזו ולהמשיך ליצור בה חיים מגוונים הכוללים אורבניות עם חקלאות, טכנולוגיה עם ערכים וקיימות שהופכת, לשמחתי, מסיסמה למעש יומיומי.
אנצל במה זו לציין את פטירתו של פרופ' יואב כסלו שהיה מורה דרך לרבים מאתנו והתאפיין בידע הרחב שלו, כמו גם בנעימות וביושרה הרבה שאפיינו אותו. יהי זכרו ברוך.
לסיום, ידידי הקוראים וחברי המערכת המסורים, המגזין הוא איכותי ורלוונטי, על כך יעידו 8,000 הקוראים שלו שאנו יודעים עליהם (ובוודאי עוד רבים אחרים שאיננו יודעים...). זה מתאפשר במידה רבה מאוד בזכותכם ותודה לכולכם על כך. בתאריכים 12-14.9 תתקיים תערוכת ווטק WATEC במרכז הירידים בתל אביב. אנחנו נהיה שם ואתם מוזמנים לפגוש אותנו.

 

 

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם