על חינוך וייצוג

הפעם אחרוג ממנהגי ואשתף אתכם בשני נושאים בהם עוסק ארגון עובדי המים מאז הקמתו בשנת 1954 וביתר שאת בשנים האחרונות.

 

תחום ראשון - הרחבת היצע הקורסים המקצועיים

חזון הארגון היה ועודנו הנחלת הידע המקצועי הרב שנצבר אצלנו לציבור לקוחותינו העוסק בתחום המים על כל שלוחותיו.
בעבר, הושם הדגש על תחום החקלאות ומאוחר יותר גם על הטיפול במים, איכותם, העברתם והטיפול בהם ובשפכים.
בד בבד עם התפתחות הנושאים הללו, הורחב גם תחום העיסוק של הארגון בהם ובמסגרת זו הקים דוד אחיפז המנהל השני של הארגון בשיתוף עם מכללת רופין (אז התנועה הקיבוצית) ומשרד העבודה קורס טכנאי/הנדסאי קרקע ומים.
בשלב מאוחר יותר, בשיתוף עם אוניברסיטת חיפה יצרנו תוכנית לימודי השלמה להנדסאי קרקע ומים ולבוגרי תואר ראשון בחוג למדעי הסביבה והמים ובהמשך גם לימודים לתואר שני בתחום זה ועוד.
עובדי ומדריכי הארגון הבאים במגע יומיומי עם אנשי השטח ומנהלי משק המים, זיהו את הצורך במידע וידע שיעזור להם בהתמודדות עם מגוון רחב של תחומים הדורשים מענה מקצועי מדויק ומעמיק.
כדי לספק ביקוש זה יצרנו ארבעה מסלולי קורסים מקצועיים:
קורס למפעילי מים בשטח - קורס זה מתקיים כבר שלוש שנים ומקנה ידע בסיסי בעולם המים. לקורס זה יש ביקוש רב ומגוון רחב ושונה של משתתפים.
קורס משאבות ובקרה - נושא זה מטופל ברמה בסיסית במסגרת הקורס הראשון, אולם דרישת השטח להעמקת והרחבת הידע בתחום הוביל לפתיחת קורס ייעודי ובימים אלה נערך המחזור השני שלו.
קורס למדידת מים - מטרת הקורס להקנות לכם את הכלים הנדרשים בעת קבלת החלטות בנושא מערכות מדידת מים. עם חלוף השנים והאמרת מחירי המים, אנו נזקקים למערכות מדידה מדויקות ואמינות. עולם זה מורכב ועשיר בתוכן ובחברות המתחרות באספקת אביזרים ומדים על כל השונות והמיוחדות המאפיינים כל אחד מהמדים וכל אחת המחברות. גורמים נוספים בעלי משקל בתחום הם בראש וראשונה המדינה באמצעות רשות המים המשנה מדי פעם את הכללים והתקנות הנדרשים בנושא זה ומכון התקנים שמבצע את הבקרה על איכות וטיב המוצרים.
קורס דוגמי מים - מטרת הקורס להכשיר ולהסמיך דוגמי מי שתייה רמה א' בהתאם לדרישות המפורטות בתקנות והוראות עבודה של משרד הבריאות בסיומו תתקיים בחינה ממשלתית. הקורס יערך בשיתוף פעולה עם אורלי סרוסי זוהר מחברת אור-לי בסביבה ציפורי בע"מ, המוסמכת לעריכת קורס זה והגשה למבחן שהעומדים בו יוסמכו ע"י משרד הבריאות.

תחום שני - הרחבת מסגרת החברים בארגון עובדי המים

כאמור, ארגון עובדי המים נוסד בשנת 1954 על-ידי כ- 400 קיבוצים ומושבים. לאורך השנים עובדי הארגון ומנהליו נתנו ונותנים מענה מקצועי וארגוני, בין אם במתן מענה מיידי לתקלות או כל מענה אחר בתחומים בהם אנו מתמחים.
מעבר לכך, קודמי בתפקיד וגם אני נדרשנו לייצג את מאפייני צריכת המים בהתיישבות החקלאית ובכלל צרכני מים מול ועם רשות המים, משרד החקלאות ונציגי האוצר.
ייצוג פעילות מעין זאת, מתאפשרת רק הודות למיסי החבר אותם משלמים חברי הארגון. לעתים תכופות המענה שניתן נכון גם לאחרים שאינם חברים בארגון.
לפיכך, אני קורא ומזמין אתכם, חברים ומנהלים באגודות שיתופיות חקלאיות שעדיין לא הצטרפו, להצטרף ולהיות חברים בארגון ובכך לאפשר לנו לעבוד עבורכם ולייצג את טובתכם במגוון רחב של נושאים ותחומים.
גיליון זה יוצא לאור לקראת הכנס השנתי של האיגוד הישראלי למים ועוסק במגוון נושאים השייכים למשק המים הישראלי כולו, ביניהם איכות מים, שיטות מתקדמות וחדשות לטיפול במים ובשפכים, ניצול מקורות מים כבסיס לאתרי אנרגיה חליפית ועוד.

לקבלת מידע נוסף ניתן ליצור קשר עם עובדי הארגון ומנהליו.

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם