זהירות, תנינים!

נסתרת מעין, בתוך סבך שיחי פטל בסמוך לערוצו של נחל תנינים, מסתתרת שמורת טבע קטנה שאפילו תושבי האזור כמעט ואינם מכירים אותה

 עינות תמסח	 תצלומים | אורית יורה ועדי אדר

עד שנות העשרים של המאה ה-20, השתרעה ביצה רחבת ידיים שגודלה כשישה קמ"ר, בשטח שבין בנימינה לבין רכס הכורכר עליו שוכנים ג'יסר א-זרקא וקיבוץ מעגן מיכאל. הביצה, כבארה שמה, נוצרה כתוצאה ממפעל שהוקם בתקופה הביזנטית: כדי לספק מים לקיסריה, סכרו את נחל תנינים, יצרו אגם גדול, והזרימו את המים דרך האמה הנמוכה לעיר. לאחר שחרבה קיסריה עם הכיבוש הממלוכי, הסחף הצטבר וסתם את מוצא המים, הזרימה נעצרה והשטח הפך לביצתי ומקור למחלת המלריה.
אדמות הביצה נרכשו על ידי חברת פיק"א ב-1922, והון עתק במושגי הזמן ההוא הושקע בניקוז הביצות. לצורך העבודה, הובאו פועלים ממצרים ומסודן, והם - יחד עם בני שבט ערב אל-ע'וארנה שהתגוררו בשולי הביצה – הקימו מאוחר יותר את ג'יסר.
לאחר הייבוש, נותר במרכז השטח שריד זעיר לעולם החי והצומח הביצתי: עינות תמסח, שמורת טבע קטנה שמופיעה על המפות כ''בריכת תמסח''. מדובר בבריכה טבעית הניזונה ממי מעיינות שלא נוצלו להשקיה חקלאית משום שהם מליחים. בתוך הבריכה שפע של צמחיית מים וסביבה אחו לח שגם בו צמחים רבים. אפשר למצוא כאן עצי אשל, קנה מצוי, פטל קדוש, שנית גדולה, טיון דביק, סמר, מכבד הביצות, לפופית החיצים, אלף העלה המשובל, קרנן טבוע, געדת הביצות ולוטוס צר-עלים. בבריכה מספר מיני דגים, ביניהם שפמנון, חפף ישראלי, אמנון מצוי, אמנון הגליל, נאווית כחולה ועגלסת הירדן. יש גם מגוון רכיכות של מים מתוקים, סרטנים שונים, צב רך וצב ביצות.
מהבריכה זורמים המים לאפיקו של נחל תנינים, אחרון נחלי החוף שמימיו נקיים יחסית ומתקיימים בו חיים.

אמת המים לקיסריה

תמסחים ותנינים

מדוע קיבלו הבריכה והנחל את שמם? בנחל שכנו ככל הנראה תניני יאור שהגיעו מהנילוס, כשהאחרון מביניהם ניצוד בשנת 1912 ושרידיו שמורים בירושלים באוסף הזואולוגי של האב ארנסט שמיץ. בתקופה הפרסית (המאה הרביעית והחמישית לפני הספירה) היתה במקום עיר ששמה קרוקודילופוליס, עיר התנינים, ששרידיה נחפרו. עיר עתיקה בשם זה היא סימן להימצאות תנינים במקום באותה תקופה. יש גם עדויות של נוסעים מתקופות שונות, על הימצאות תנינים באזור.

עינות תמסח

איך מגיעים

מכביש 4 פונים לכיוון מעגן מיכאל ואחר מעבר פסי הרכבת פונים שמאלה לדרך עפר הצמודה למסילה. שימו לב שהכניסה לשמורה אינה ברורה כל כך, ונעשית דרך שביל צר העובר בתוך שיחי הפטל. רשות הטבע והגנים לא מכשירה את השמורה למבקרים בכוונה, כדי לשמר ולהגן על עולם החי והצומח שבה. מסיבה זו, הכניסה למים אסורה!

שמורת נחל תנינים

חוף גיסר

עוד באזור

שמורת הטבע של נחל תנינים (הכניסה בתשלום) המקיפה חלק ממפעל המים הקדום, שבה שבילי הליכה שחלקם מותאמים לנכים וחוף ג'יסר המדהים, אחד החופים היפים ביותר בארץ לטעמי. מהחוף ניתן להמשיך דרומה לאורך אמת המים, עד לחוף הקשתות בקיסריה.

עופר אדר, עורך "מים והשקיה" ומוביל טיולי שטח | This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם