ברמה אחרת

במישור הבזלתי הענק של רמת סירין נובעים מספר מעיינות ששפיעתם דלה אמנם, אבל הם מהווים מקום עצירה משובב בימי הקיץ החמים

 

נחל תבור | צילום: עדי אדר

בשטח הנושק לעמק יזרעאל מצפון ולכביש 65 ממזרח, משתרעת רמה בזלתית ענקית המבותרת על ידי נחלים מספר, שהגדול ביותר שביניהם הוא נחל תבור. החלק שמצפון לנחל מוכר בשם רמת סירין למרות שהשם הרישמי של האזור הוא הר יבנאל. השם סירין מגיע משמו של כפר ערבי - אחד מתוך כשלושה – ששכנו באזור עד מלחמת השחרור. על פי החוקרים, שם הכפר שימר את שמו של היישוב היהודי סרונה, שנבנה כאן בתקופה הרומאית. באדמת הבזלת השחורה והדשנה נובעים לא מעט מעיינות, שאיפשרו התיישבות חקלאית לאורך הדורות. גם היום הרמה היא שטח חקלאי בעיקרה, כשהיישובים בני זמננו בנויים בשוליה.
לאורך השנים, למרות המעיינות, היתה מרבית החקלאות ברמת סירין חקלאות בעל. בשנים האחרונות הוקם קו מים חדש המספק לאזור מי קולחים, והגידולים משתנים אט-אט ורואים יותר ויותר מטעים של עצי פרי, כרמי זיתים וענבים. בחלק המזרחי של הרמה, ממש מעל בקעת הירדן, מתנוססת שורה של טורבינות רוח להפקת חשמל, עוד סממן לשינוי העובר על השטח.

עין רכש | צילום: אורית יורה

ומה בקשר למעיינות? שפיעתם דלה יחסית, והם משמשים בעיקר להשקיית עדרי הבקר הרועים בשטח. רובם מוזרמים לתוך בריכות בטון מהן שותות הפרות, שלא מביעות התנגדות כשמגיעים מטיילים וטובלים את רגליהם במים. כדי להגיע עם רכב עד למעיינות עצמם, מומלץ להצטייד ברכב שטח, איתו אפשר לעשות מסלול רציף ממעיין למעיין. מי שמגיע במכונית פרטית, ייאלץ לכתת רגליו למרחקים לא גדולים, כדי לדגום את כל המעיינות שיוזכרו כאן.
את המסלול נתחיל בפינה נחמדה של נחל תבור, בצמוד ממש לכביש 65. נוסעים מעפולה בכיוון כללי צפונה, עוברים על פני הכניסות לכפרים דבורייה ואום א-גנם ואחרי עיקול רחב בכביש, ממש בנקודה בה מסתיימת גדר הבטיחות, תמצאו דרך עפר היורדת ימינה לכיוון ערוץ הנחל ולעץ איקליפטוס גדול-גזע שצמרתו נוגעת בשמיים. זאת נקודה נהדרת לקפה של בוקר, בצל העץ, כשבערוץ מפכפכים להם המים ומזמינים לטבול רגליים.

עין יבניאל | צילום: אורית יורה

מכאן נחזור לכביש, נמשיך צפונה ונפנה לכיוון כפר קיש. מעט לפני הכניסה למושב יוצאת ימינה דרך עפר עם סימון שבילים אדום, שתוביל אתכם בחזרה לערוצו של נחל תבור. בשלב מסוים הדרך האדומה פונה ימינה ומטפסת בהר ובנקודה זו פונים שמאלה לדרך הנושאת את סימון שביל ישראל. נוסעים כמה מאות מטרים בדרך זו, עד למכלאת בקר הנמצאת משמאל. לצד המכלאה דרך עפר צדדית שאפשר לנסוע בה בזהירות גם עם רכב פרטי ואם אתם חוששים, אפשר לצעוד מכאן ברגל. כשתגיעו למבנה של מתקן שאיבה, תדעו שהגעתם למעיין הראשון – עין רכש. המעיין זורם כל השנה, חלק ממימיו הקרים והצלולים מוזרמים לתוך בריכה רדודה ונקייה, מקום בילוי נהדר לילדים.
עם רכב שטח, אפשר להמשיך מכאן בדרך בעבירות בינונית למעיין הבא, אך אם אתם עם רכב פרטי, חזרו לכיוון כפר קיש ומעט לפניו פנו ימינה בדרך עפר כבושה וטובה. בהמשך דרך זו תגיעו לשביל מסומן כחול, פנו בו ימינה ולאחר כמאה מטר תראו מצד ימין שלכם חורבות ולידן המעיין הבא – עין חידה (שמוכר גם כעין חדה או עין חדתא). המבנים שנמצאים במקום הם שרידי המעיין של כפר ערבי שנקרא חדתה, ששימר לפי הסברה המקובלת את שם העיר המקראית "עין חדה", שבנחלת יששכר. כאן כבר תמצאו בריכה הרבה יותר גדולה, שמאפשרת טבילה הגונה.

עין חדה | צילום: שבתאי שירן, מורשת הגליל

ממשיכים עם הדרך המסומנת כחול בכיוון כללי מזרחה, ובשלב מסוים נוטשים אותה ופונים שמאלה לדרך מסומנת שחור. עוד כמה מאות מטרים של נסיעה ותפגשו מבנה מוזר עשוי מתכת הניצב על שפת המצוק. זה המקום לעצור לתצפית נהדרת על כל האזור: מתחתינו בקעת יבנאל, מעליה רמת פוריה ומעט מזרחה הכנרת וחלקו הצפוני של עמק הירדן. בימים צלולים, ניתן לראות מכאן את החרמון וכמובן גם את הר תבור, שנצפה כמעט מכל נקודה בגליל התחתון.
נחזור בדרך השחורה, נחבור לכחולה ומעט לפני שנגיע שוב לעין חידה יוצאת דרך אדומה ימינה, צפונה. דרך זו מובילה למעלה יבניאל, שנחשב שנים רבות למעלה בעבירות לא קלה, אך לאחרונה יישרו את הדרך עם כלים כבדים לעבודות עפר והיא עבירה לכל רכב גבוה, גם למכוניות פרטיות עם נהגים מיומנים, במיוחד מהכיוון בו אנחנו מגיעים שהוא במגמת ירידה. בקצה המעלה, ממש לפני בית העלמין של יבניאל, יוצאת דרך עפר קצרה ימינה. עם רכב שטח אפשר להמשיך בה עוד כמה עשרות מטרים ואת החלק האחרון חייבים לעשות רגלית – ומגיעים למעיין הבא בטיול שלנו – עין יבניאל. העלייה הרגלית קצרה ותלולה, אך יש שכר למאמץ. המעיין נובע מתוך מערה חצובה בסלע, המים בו קרירים ונעימים לרחצה. אל תשכחו לקחת עמכם מים לשתייה אם הגעתם ביום חם וגם אמצעי תאורה כלשהו, שכן המערה חשוכה למדי.

עין שרונה | צילום: עדי אדר

עין שרונה | צילום: עדי אדר

אם תחזרו מיבניאל לכיוון כפר תבור, תוכלו לעצור במעיין נוסף – עין שרונה. המעיין נמצא מצד שמאל של כביש 767, מעט לפני הכניסה למושב שרונה. מהחנייה, בצל עצי איקליפטוס ענקיים, יוצא שביל קצר אל המעיין. גם כאן הנביעה היא מתוך מערה, אבל קטנטונת, והמים מוזרמים לתוך בריכה עגולה ורדודה, מקום מושלם לטבילת רגליים ולסיום הטיול.

עופר אדר - עורך "מים והשקיה" ומוביל טיולי ג'יפים | This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם