מעיין קטן בעמק

היסטוריה רחוקה וקרובה, פינת טבע משובבת נפש, אתרים עם ערכים חינוכיים, והכל מרוכז בשטח קטן בסמוך לנחל הקישון

במדינה שחונה כמו שלנו, כל מעיין שמימיו שופעים כל השנה ואפשר לטבול בו ברמה כזו או אחרת, הוא חגיגה, גם אם מדובר במעיין קטן מאוד... מעיין כזה בדיוק הוא עין אלרואי, הנמצא בצמוד ליישוב הנושא גם הוא את אותו שם, סמוך לנחל הקישון.
מימי המעיין נקווים לבריכה לא גדולה, שנחפרה בשנות הששים ביוזמתו של זאב שורקי, בן המקום, ומימיה שימשו להשקיית פרדס הלימונים המשפחתי.
מדובר בפינת חמד שקטה ומטופחת, עם פיסת דשא מוצלת שסביבה נטועים עצים רבים. הנביעה נמצאת במעלה הערוץ שבו נחפרה הבריכה, והמים זכים וצלולים להדהים.

מהבריכה, המים ממשיכים לזרום אל נחל הקישון, הנמצא כ-100 מטר במורד. המעיין שוכן לצד פארק המסילה, המשחזר את רכבת העמק המיתולוגית ואת תחנת אלרואי.
כמה מאות מטרים דרומה ממנו, רוכזו קטרים וקרונות שניתן להיכנס לחלקם, ויש במקום גם מוזיאון קטן המרכז חומרים על תולדות הרכבת. אלרואי הוקם כיישוב חקלאי בשנת 1935, על ידי יהודים שעלו מכורדיסטן עוד במאה ה-19.

במשך עשרות שנים שימש המעיין כמקור מי השתייה של היישוב. בסוף שנות ה-50 צורף היישוב כשכונה לטבעון הסמוכה, יחד עם קריית עמל, והיישות החדשה קיבלה את השם קריית טבעון.
מאוחר יותר, צורפה לאשכול גם קריית חרושת. ממעיין אלרואי ומפארק המסילה ניתן להמשיך בדרכי עפר עבירות לכל כלי רכב אל האתר הארכיאולוגי המרשים בבית שערים, לטפס על גבעת שייך אברק, לפגוש את הפסל המנציח את אלכסנדר זייד ולהשקיף כמוהו על כל עמק יזרעאל.

קבר שייך אברק | צילום: עדי אדר

איך מגיעים:

מצומת העמקים (ג'למה) שעל כביש 70 פונים מזרחה לכביש 75, לכיוון טבעון.
בכיכר הראשונה פונים ימינה לאלרואי. בנקודה שבה מעקלת הכביש שמאלה יורדים ימינה למגרש חניה רחב ידיים, משאירים את הרכב ליד המחסום וצועדים דרומה על תוואי המסילה עד המעיין.

צילום: עדי אדר

צילום: עדי אדר

עופר אדר, עורך "מים והשקיה" ומוביל טיולי שטח | This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם