טיפול קדם בשפכים באמצעות פולסים חשמליים

מערכת המטפלת בסוגים שונים של מים באמצעות טכנולוגיה ייחודית של פריקת פולסים חשמליים במתח גבוה פותחה על ידי חברת WADIS. הטכנולוגיה מיושמת כעת כטיפול קדם לעיכול האנארובי במתקן פיילוט במט"ש כרמיאל

הגידול באוכלוסייה ועמו הגידול בכמויות השפכים מביאים לצורך בלתי מתפשר בהרחבת מתקני הטיפול בשפכים (מט"שים). חלק בלתי נפרד מהרחבה זו הוא הצורך בהוספת ריאקטורים אנאירוביים, השקעה שעלותה גבוהה ביותר בתהליך שבעצם מהווה גורם מעכב בעבודת המט"ש, הפועל ברצף 24 שעות ביממה. תהליכי העיכול האנאירוביים איטיים ודורשים זמני שהייה ארוכים, בגלל השלב המגביל של ההידרוליזה. מכיוון שהבוצה מכילה פלוקים של חיידקים, חומר אורגני רב אינו זמין לפירוק ללא שלב ההידרוליזה, בו מתבצעת שבירה של דופן התא והעברת חומר אורגני תוך-תאי אל הפאזה המומסת. הטכנולוגיות המשמשות בטיפול קדם לעיכול אנאירובי מנסות לקצר את תהליך ההידרוליזה ובכך לקצר זמני שהייה, לשפר את תהליכי הסחיטה, להגדיל תפוקות ביוגז וכו'.

תהליכי העיכול האנאירוביים איטיים ודורשים זמני שהייה ארוכים, בגלל השלב המגביל של ההידרוליזה הדרושה כדי לפרק את פלוקי החיידקים בבוצה

חברת וואדיס (WADIS) פיתחה מערכות חדשניות לחיטוי ולטיפול בסוגים שונים של מים באמצעות טכנולוגיה ייחודית של פריקת פולסים חשמליים במתח גבוה.
הטכנולוגיה ידידותית לסביבה, ללא כימיקלים ואינה רגישה לעכירות. בטיפול המקדים של מערכת ואדיס מושבות החיידקים והחיידקים עצמם מפוצצים ומושמדים מעוצמת הפולס החשמלי והאפקטים שנוצרים כתוצאה מהפריקה שלו בתוך הבוצה.

המערכת, שהיא בעלת יכולת לעבוד בעומסים אורגניים גבוהים, ממוקמת לפני המעכל ולאחר הסמכה לריכוז מוצקים של 2 עד 6%. הטיפול גורם, בין השאר, להקטנה משמעותית בזמני השהייה במעכלים (כ-40%) ואי לכך להגדלת יכולות הטיפול של הריאקטורים הקיימים ללא השקעה משמעותית בתשתיות נוספות. אל המעכל מגיעה בוצה עם הרבה יותר חומר אורגני זמין לעיכול, מה שמקצר את תהליך העיכול, מגביר את ייצור הביו גז ומקטין את כמות הבוצה המפונה.
טבלה 1 מתארת טכנולוגיות לטיפול קדם בבוצה.

טבלה 2 מציגה חברות בעולם הפועלות בטכנולוגיות השונות שהוצגו בטבלה הקודמת, ומדרגת את ביצועיהם לפי פרמטרים הבאים: יעילות, עלויות תפעול, צריכת אנרגיה ושימוש בכימיקלים.
ניתן לראות בבירור את יתרונה של מערכת וואדיס לעומת טכנולוגיות הטיפול בחברות האחרות: יעילות וצריכה אנרגתית, עלויות תפעול ושימוש בכימוקלים.

המערכת כוללת שתי תת-מערכות עיקריות:

 1. גנרטור מחולל פולסים המחובר באמצעות כבלים בעלי עכבה נמוכה לריאקטור;
 2. תא אלקטרודות, שמהווה חלק מצנרת הולכת הנוזלים ובתוכו אלקטרודות דרכן מתבצעת פריקת הפולסים. המערכת מפוקחת מחשב וכוללת מערכת דיאגנוסטיקה ואפשרות הפעלה מרחוק.
  המערכת נמצאת בתוך מכולה ובנויה לפי דרישות תקני הבטיחות למערכות מתח גבוה.

מאז הקמתה הספיקה ואדיס לבנות ארבע מערכות:

1. מערכת מעבדתית ראשונה שהותקנה במט"ש קולחי השרון, שם נעשו ניסויים להוכחת חיטוי מים והתקבלה הורדה של עד 7 לוג קולי צואתי בניסויים מנתיים של מי ברז שזוהמו ידנית (2010 עד 2013).
2. מערכת אב טיפוס 20KJ שהוצבה במט"ש כפר סבא, שם נעשו ניסיונות ראשוניים מנתיים ובהזנה חוזרת (סחרור) להוכחת יעילות הטיפול בבוצה. המערכת הראתה יכולת חיטוי בזרימה. נבדקו בוצות מעורבות (ראשונית + שניונית) ובוצה שניונית (WAS) בלבד. כמו כן, באנרגיה גבוהה נתקבלה בוצה CLASS A המאפשרת שימוש ישיר לדישון ומונעת צורך של פינוי לקומפוסטיזציה (2013 עד 2014).

3. נבנתה מערכת הדגמה 40KJ לטיפול בבוצה שמוקמה במט"ש כפר סבא, כדי לתת קדם טיפול למעכל. המערכת עבדה ברציפות 24/7 במשך כחודש ימים. היא ביצעה קדם טיפול לכל הבוצה השניונית (WAS) של המט"ש, המטפל בכ- 30,000 מ"ק ביום. תוצאות אלה מצביעות על כך שהטיפול של מערכת וואדיס לפני עיכול אנאירובי משפר את התפוררות החומר בתוך המעכל, מה שמקל משמעותית על עיכולו (מפחית את כמות המוצקים בו) מקצר את זמן העיכול ומביא ליצירה מוגברת של ביוגז.

בדצמבר 2015 נחתם הסכם שת"פ עם חברת מקורות (שהיא המפעילה של מט"ש כרמיאל). בהסתמך על התוצאות הנ"ל, נבנתה מערכת הדגמה תעשייתית 40KJ הממוקמת כיום במט"ש כרמיאל, שם היא מחוברת לאחד המעכלים (2500 מ"ק), ואמורה להתחיל לפעול באופן רציף 24/7 מאוגוסט ש"ז. נתוני הבוצה היוצאים ממעכל זה מושווים למעכל מקביל שעובד ללא מערכת וואדיס. הנתונים אמורים להיאסף במשך 6-8 חודשים. החברה מקבלת מענק של משרד התשתיות, האנרגיה והמים עבור פרויקט זה.

מערכת הדגמה של וואדיס במט"ש כרמיאל   |    מערכת הדגמה של וואדיס במט"ש כפר סבא

על החברה

חברת וואדיס הוקמה באמצע שנת 2010 תחת חממת כנרות. בשנת 2012 נרכשה ע"י היזמים (ריקי ואורן גפרי, ואלן סילברמן) והפכה לחברה פרטית.
לחברה 8 עובדים, רובם ככולם מהנדסים (למעט ד"ר למיקרוביולוגיה אחד) ושלושה פטנטים – פטנט שאושר בארה"ב ובסין ובקרוב יאושר במדינות נוספות), ושני פטנטים בתהליכי קבלה של PCT.
מערכת וואדיס מאוד אפקטיבית בהשמדת מגוון רחב של מיקרואורגניזמים וניתן להשתמש בה באפליקציות שונות כמו טיפול בבוצה ובשפכים, טיהור מי שתיה, בריכות דגים, מגדלי קירור ועוד.

ריקי גפרי, מנכ"לית חברת WADIS
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם