שימוש ברחפנים לייעול ההשקיה

מיג"ל, מכון מחקר בגליל

המכון, שמרכזו בקריית שמונה, עוסק במחקר ופיתוח בתחומי החקלאות, הסביבה והביוטכנולוגיה, הן ברמת מחקרי ייסוד והן בתחומי המחקר היישומי. המחקרים מיועדים, מעבר להתקדמות המדעית, לתמיכה בחקלאות והתעשייה בכלל ובדגש לסביבה הקרובה. הארגון משמש גם גג לפעילות של מו"פ צפון, ומעסיק כ-300 עובדים, מתוכם מעל 80 בעלי תואר שלישי ומעלה. מיג"ל פועל בשיתוף פעולה עם המכללה האקדמית תל-חי, חוקריה מהווים את עמוד השדרה של סגל המרצים בתחומי מדעי החיים, ומדריכים סטודנטים לתארים מתקדמים. אחד הנושאים החדשניים בהם עוסק המכון הוא שימוש רחפנים לייעול ההשקיה.

חישה מרחוק מלוויינים וממטוסים בצורותיה השונות נוסתה והוכחה כעזר להכוונת ובקרת השקיה לא מהיום, אבל הופעת הרחפנים פתחה הזדמנות להביא את הטכנולוגיה אל השדה.
המחקר הנוכחי נועד לשתי מטרות: המטרה הראשונה היא למפות את כיסוי הנוף של הגידול כבסיס לקביעת מקדם ההתאדות, מאחר ומקדם ההתאדות עומד ביחס ישר למידת הכיסוי של הנוף. המטרה השנייה היא למפות את פיזור המים בקוונועים ולזהות פריצות וסתימות בהשקיה בטפטוף.
אנחנו מטיסים שני סוגי מתעדים: מצלמה צבעונית רגילה ומצלמה תרמית. בעזרת הצבעונית ממפים את כיסוי הגידול הן לצורך קביעת מקדמי ההשקיה, והן לזיהוי השוני בקצבי הצימוח בשדה. מתוך השוני בעצמות הצימוח ניתן למפות את השונות בפיזור המים של הקוונוע.
המגדל אמור לזהות מתוך המפה את הבעיות בפיזור המים ולפעול לתיקונם.
מיפוי עוצמות צימוח עוזר רק עד הכיסוי המלא של השטח, בהמשך משתמשים במיפוי תרמי. המצלמה התרמית מייצרת מפות חום של העלווה. חום העלווה עומד ביחס ישר ליכולת האידוי של הצמח ולכן למידת הרטיבות של הקרקע. מיפוי תרמי מזהה באופן מיידי את אחידות פיזור המים בקוונוע, גם בנוף בכיסוי מלא, ונקודות סתימה או פריצה בהשקיה בטפטוף. יש לזה חשיבות מיוחדת בתחזוקת מערכת ההשקיה במטעים, בהם ערך הייצור של כל עץ משמעותי.

פיתוח נוסף של המכון הוא חיישן פוטנציאל מים המוטמע בגזע העץ. השקיה מדייקת ברמות עקה מבוקרות מבטיחה השגת יבול איכותי (למשל ענבי יין איכותיים) בכמות המים המדויקת הנדרשת. הקושי בביצוע הוא לדעת את מצב המים בגידול כל הזמן ולא לשגות במתן יותר או פחות מדי מים. חברת סאטורס פיתחה במעבדות מיג"ל חיישן המוחדר לגזע העץ ועומד במגע עם המים שברקמה ומודדת במישרין את פוטנציאל המים בגזע. המידע משודר דרך הענן לאפליקציה של המגדל, וכך נקנית השליטה הדרושה להכוונה מדויקת של ההשקיה.

ד"ר משה מירון, ראש המעבדה לאקולוגיה של גידולים | This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם