רעיון חדש לפתרון בעיית המים המלוחים בכנרת

בתגובה למאמרו של משה גופן "מליחות המים בכנרת" שפורסם בגיליון 552 של "מים והשקיה"

אחת הבעיות המטרידות של הכנרת כמאגר המים של מדינת ישראל מזה שנים רבות, היא העובדה שמאגרי מלח הנמצאים במעבה הקרקע בצד המערבי של הכנרת מומסים על ידי מים ונושאים את המלח לתוכה והופכים את מי הגשם ומי המסת השלגים של הר החרמון למים מלוחים. עם הפעלת המוביל הארצי נעשו פעולות רבות למנוע את כניסת המלח לים, כמו בניית המוביל המלוח שלתוכו הוזרמו המעיינות המלוחים הנמצאים לאורך הצד המערבי של הכנרת והובילו אותם דרומה מעבר למוצא הירדן הדרומי, כמו גם קידוחים ליד מקורות המים המלוחים לשאיבתם לפני החדירה לכנרת. למרות זאת, מתברר שעד היום קיימת חדירת מלחים בכמות גדולה לכנרת וכדי למנעה דרושים השקעות גדולות נוספות.
במאמרו של פרופ' גופן הועלה הרעיון להוריד את מפלס הכנרת כך שהמים בעלי האיכות הגבוהה המגיעים מהירדן ימהלו בכמות קטנה הרבה יותר של מי הכנרת ולפיכך מליחותם תקטן.
בתחילה חשבתי שיש ברעיון היגיון רב - אך כאיש מים ותיק הקשור לכנרת כמהנדס תה"ל עוד מלפני הקמת המפעל הארצי עלו בראשי מספר ספקות:

א. ההיבט המעשי
הורדת מפלס הכנרת לרמה נמוכה יותר מרחיקה את שפת הכנרת לתוך שטחי הים ותביא להשקעות גדולות כדי לאפשר למתרחצים להגיע לחוף, לבנות מעגנים חדשים או לבנות תעלות שיאפשרו לסירות וספינות להגיע למעגנים הקיימים.

ב. ההיבט האסתטי
כדי שכל שטחי הענק שבין קו החוף הישן לקו החוף החדש יקבלו צורה ומראה אסתטי ידרשו השקעות גדולות נוספות. מאז שהכנרת הפסיקה לשמש כמקור המים למפעל הארצי, היא הפכה מעשית למקור מים מקומי לתושבי האזור ואלה נאלצים להמשיך ולצרוך מים מלוחים, שבנוסף מצריכים השקעת אנרגיה רבה כדי להעלותם מהכנרת הנמוכה לכל המטרות החקלאיות והיישוביות באזורים הגבוהים יותר.

הפתרון שאני מציע הוא להפסיק ולהשתמש בכנרת כמאגר מים וזאת משום שהמים הזורמים מההרים שמצפון לכנרת הם מים נטולי מלחים אשר ברגע חדירתם לכנרת הופכים למים בעלי תכולת מלחים גבוהה.
במקום זאת, יש לבנות סכר במקום המתאים ביותר במעלה הירדן שמצפון לכנרת שמטרותיו יהיו:

  1. עצירת המים בעלי האיכות הגבוהה הזורמים בירדן ונשפכים לתוך הכנרת וזאת כדי למנוע המלחתם.
  2. הקטנה דרסטית של האנרגיה הנדרשת כיום לשאיבת המים מהכנרת והזרמתם לכל הצרכנים העירוניים והחקלאיים באזורים הגבוהים ממפלס הכנרת. עודפי המים שמעבר לצריכת המים האזורית יוזרמו לכנרת ויקטינו את הנזקים לכל משתמשי המים במורד הירדן שמעבר לסכר דגניה.

אם יופעל רעיון זה הוא יבטל לחלוטין את הצורך לספק מים מותפלים בעלי תכולת מלחים נמוכה ממתקן התפלת מי ים שיוקם בקרבת חוף הים בצפון הארץ ויזרים מים מותפלים לתושבי האזור.
למיטב הבנתי, עלות הביצוע של רעיון הסכר תהיה נמוכה במידה ניכרת מהרעיון של הזרמת מים ממתקן התפלה שיוקם בצפון הארץ.
ובאשר לדגה בכנרת - לא נראה לי שהיא תסבול מהעלאת המליחות.

נחום נוה, מהנדס, מומחה לקורוזיה לחומרים למים ולצנרת
הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם