ייצור חשמל סולארי במאגרי מים ובריכות דגים

עלות הקמת מתקן סולארי על מתקני ציפה, יקרה בהשוואה להקמה של אותו הספק על גגות, אבל המאגרים והבריכות נהנים מיתרון יחסי בשל השטח הרב שמאפיין את רובם. הפוטנציאל הארצי של שטחי המאגרים הוא מאות מגהוואטים

גל שופרוני

 

"ישראל היא מדינה קטנה בעלת עתודות קרקע מוגבלות וצריכת החשמל נמצאת במגמת עליה קבועה", אומר גל שופרוני, ראש תחום אנרגיות מתחדשות ברשות החשמל. "כשמסתכלים על זה בהיבט של הגדלת אחוז האנרגיות המתחדשות, אמנם מחירי הפאנלים הפוטו-וולטאים הגיעו לרמה נמוכה שמשקפת כדאיות כלכלית, אבל עדיין קיימים מספר אתגרים, כמו הכמות המוגבלת של השטחים הקרקעיים הזמינים בארץ. הבנה זו דרשה מאתנו כרגולטורים, להרחיב את הסתכלותנו אל אזורים פוטנציאלים נוספים לייצור חשמל סולארי – וכך הגענו לאסדרה, שמאפשרת הקמת מתקנים סולאריים גם במאגרי מים ובריכות דגים".
שופרוני מתייחס למכרז האחרון של רשות החשמל אשר נחל הצלחה גדולה. במאי האחרון אישרה מליאת רשות החשמל את הזוכים במכרז הראשון מסוגו לגגות ומאגרי מים – ובמסגרתו אושרו 331 מגה-וואט. המחיר שנקבע בהליך היה 23.33 אג' עבור כל קוט"ש המוזרם מהמתקן אל הרשת, והוא מבטא את המשך ירידת המחירים בתחום הפוטו-וולטאי בעולם ובישראל בפרט. התעריף זה יובטח לתקופה של 25 שנים. ההספק הזוכה צפוי להתממש תוך שנה עבור מתקני הגגות, ותוך שנה וחצי עבור מתקנים המוקמים על גבי מאגרי המים ובריכות הדגים, לאלו ניתן פרק זמן מורחב להקמה בשל מורכבותם ההנדסית. הליך זה יתרום לעמידה ביעדי המדינה לשילוב אנרגיות מתחדשות בהיקף של 10% מצריכת החשמל המשקית עד לסוף שנת 2020. בדומה למכרזים הקודמים, אופן בחירת הזוכים בהליך בוצע בשיטת ה clearing price, בו דורגו ההצעות מהנמוכה אל הגבוהה והמחיר הנבחר של ההצעה הבאה שלא זכתה משולם לכלל ההצעות הזוכות. התחייבות הזוכים במסגרת ההליכים התחרותיים הינה להקמת המתקנים בהספק הכולל אותו הציעו, והם רשאים להעביר את זכאותם לצד נוסף, כאשר האחריות על הקמתם אינה נגרעת מהם. כמו כן, במסגרת ההליך התחרותי להקמת מתקני גגות מתאפשרת צריכה עצמית של היצרן מהמתקן.

מהרישומים בחברת החשמל עולה, שקיים נתח משמעותי של מאגרי מים ובריכות מתוך כלל זוכי המכרז. מגורמים בענף נמסר שהפופולריות של המתקנים הצפים על מאגרי מים ובריכות דגים קשורה לקשיים מסוימים שחוות תכניות להקמת מתקנים קרקעיים בוועדות התכנון. היתרון המרכזי הוא בשימוש הדואלי באותו שטח בעל יעוד קיים. כמו כן, מגורמים בענף המים אנחנו יודעים שהקירוי של המאגר מונע אידוי של המים ויתרונות נוספים כמו תפוקה גבוהה יותר של התא הפוטו-וולטאי בשל אפקט הצינון שבקרבה למים.
ברור לנו שעדיין קיימים אתגרים בתחום של הקמת מתקנים סולאריים על מאגרי מים ובריכות דגים, חלקם אתגרים תכנוניים וסטטוטוריים וחלקם הנדסיים, ואנחנו כרשות, עובדים על מציאת פתרונות לכמה שיותר חסמים ובאופן כללי לפישוט תהליך ההקמה.


כיום אחוז שטח פני המים שניתן לכיסוי במאגרים נע בין 10% לכיסוי מלא כתלות באיכות המים, ועבור בריכות דגים – שליש משטחן. ידוע לנו שעלות הקמת מתקן סולארי על מתקני ציפה יקרה בהשוואה להקמה של אותו הספק על גג בניין, אבל כרגע המאגרים והבריכות נהנים מיתרון יחסי לגודלם בשל השטח הרב שמאפיין את רובם. בנוסף רשאים היזמים להציב פאנלים על הסוללות ההיקפיות של מאגר המים או הבריכה.
מעבודה שערך גל, נמצא שפוטנציאל הארצי של שטחי המאגרים הוא מאות מגהוואטים. "לא כולם כמובן מתאימים להקמת מתקנים סולאריים, ולא לכולם יש בוודאות מקום ברשת כרגע, אך הפוטנציאל לא מבוטל. כמו כן, ידוע לנו שמאגרי קולחין נוספים מוקמים ונמצאים בתכניות הקמה, מה שממשיך להגדיל את הפוטנציאל."

בעקבות ההצלחה של המכרז הקודם, תקיים רשות החשמל בנובמבר הקרוב מכרז גגות ומאגרים שני. כך אומר גל. "המטרה שלנו היא לעודד את הענף ולתת הזדמנות נוספת להצעות שלא זכו בהליך הקודם לשפר את הצעתם ואולי לזכות הפעם, כמו כן אנחנו מבינים שישנו מצאי תכנוני נוסף שיוכל להצטרף ולהתחרות."
מידע ופרסומים אודות ההליך התחרותי השני ניתן למצוא באתר רשות החשמל - www.pua.gov.il
ואם ברשותכם גג, כנסו לאתר הגגות של רשות החשמל וגלו כמה רווחי עבורכם להקים מערכת פוטו-וולטאית על גג הבית -
www.solarroofpua.co.il

הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם