קדמה טכנולוגית וחדשנות מחשבתית

לאורך השנים מזוהה חברת שח"מ מקורות עם פתרונות ייחודיים בתחום פיקוד ובקרה. במסגרת הפיתוח המתמיד והמתקדם טכנולוגית, החברה מעמיקה פעילותה גם בתחום ניטור מים, מיגון מים, פיקוד מתקנים מקומי ומרחוק, הצפנה ומערכות גיבוי למצבי חירום

שח"מ מקורות ביצוע, חברת בת של "מקורות" - חברת המים הלאומית, מציגה לאורך השנים מערכות שליטה ובקרה המבוססות על קדמה טכנולוגית, חדשנות מחשבתית וניסיון עשיר.
מערכות אלו עומדות מאחורי תפעולם של אלפי מתקני מים בפריסה ארצית ומבטיחות אספקת מים באמינות, בזמינות ובאיכות גבוהה, לצד חסכון בכוח אדם, באנרגיה ובאיבודי מים.

תופסים פיקוד

לאורך השנים מזוהה חברת שח"מ מקורות עם פתרונות ייחודיים ומתקדמים ביותר לצרכי פיקוד ובקרה של מערכות אספקת מים ומתקנים לטיפול במים. בבסיסם שלושה יתרונות מרכזיים:

  • תקשורת נתונים מהירה ומדויקת
  • שליטה מרבית על ידי איסוף נתונים פשוט וגמיש
  • פיקוד מלא על תהליכי אספקת המים

בתוך כך החברה מתכננת ומקימה מרכזי בקרה ושליטה, מערכות SCADA ואפליקציות מכוונות לקוח. תקשורת בין יחידות הקצה לבין מרכזי הבקרה ורשתות תקשורת להעברת נתונים, ושיטות מתקדמות להצפנת מידע. במסגרת הפיתוח המתמיד בחברה ובעזרת קדמת הטכנולוגיה ואנשי המקצוע, שח"מ מקורות מעמיקה פעילותה גם בתחום ניטור מים, מיגון מים, מערכות גיבוי למצבי חירום. הודות למכלול הפתרונות זוכים לקוחות החברה למענה מקיף ומדויק לצורכיהם.

מערכות בקרה מרחוק

מערכות הפיקוד והבקרה מרחוק של חברת שח"מ מיועדות לנהל רשתות מים מבוזרות, עירוניות, אזוריות או ארציות הבנויות כמבנה היררכי. על פי מבנה זה יוצאות הנחיות המערכות מחדר בקרה ראשי ומגיעות דרך מרכזי תקשורת עד למתקני הקצה קרי: קידוחי מים, תחנות שאיבה, בריכות, מערכות סינון, מערכות UF/RO, מערכות לטיפול במים ועוד.
מערכת ה-SCADA העומדת מאחורי תפעול מערכות הבקרה מרחוק מאפשרת את הקליטה, העיבוד והטיפול בנתונים המגיעים ממתקני המים במערכת מדדים מוגדרת, אשר משקפת את תפקוד אספקת המים הן ברמת המתקן הבודד והן ברמת כלל המתקנים.
מערכת ה-SCADA מאפשרת עבודה במערכות ממוחשבות, עצמאיות וידידותיות לצרכי תפעול וגיבוי, ובו זמנית לצרכי שליטה ופיקוד על אלפי יחידות קצה.

הקמת תחנת שאיבה יוקנעם לתאגיד מעיינות העמקים  |  צילום: שח"מ מקורות ביצוע

מערכות בקרה מקומיות

מערכות הפיקוד המקומיות של שח"מ מיועדות לשליטה על מתקן אספקת מים בכל גודל, קטן כגדול, ומטרתן לתת מענה לכל היבט תפעולי שמוגדר על פי צורך ומתוכננת בהתאם בתוכנת הפיקוד והבקרה הייעודית. שח"מ עושה שימוש בפרוטוקולי תקשורת מתקדמים לאבזור המכשור ולאבזרי הקצה בשיטת ה-PROFIBUS.
בשיטה זאת הופך מתקן אספקת המים ליעיל ומתקדם ומאפשר שיפור ניכר של תהליכי תפעול ואחזקת המתקן.
שימוש במערכות מתקדמות אלה חוסך בעלויות תפעול ואחזקה, מצמצם צורך בכוח אדם בשוטף ויכול לתת מידע לאחזקה חזויה.

מערכות בקרה לדיזל גנרטורים

במקרה של הפסקות חשמל יש להבטיח את המשך פעילותו של מתקן המים. לשם כך שח"מ מקורות ביצוע מפתחת, מתקינה ומפעילה מערכות בקרה אוטומטיות מתקדמות לבקרת דיזל גנרטורים, המיועדים למשק לשעת חירום (מל"ח) או לעבודה שוטפת בשטח. בכך מבטיחות מערכות אלו שמירה על רציפות עבודה גם בעת הפסקות חשמל.
למערכות בקרה אלו ישנה אפשרות לבצע אינטגרציה מלאה עם מערכות הפיקוד המקומי ועם מערכות הפיקוד מרחוק ומכאן שנתוניהן מגיעים גם למרכזי הבקרה.
מערך פיקוד זה מאפשר תפעול ושליטה מלאה על מערכות הדיזל גנרטור ממרכזי הבקרה.

מסך HMI תחנת ספיר  |  צילום: שח"מ מקורות ביצוע

מיגון מתקני מים

מתקני המים הרבים הפזורים ברחבי מדינת ישראל הינם נכס אסטרטגי חשוב למדינה ומתוקף חשיבותם הרבה יש לשמור עליהם ולמגנם בצורה הטובה והמתקדמת ביותר.
מערכות המיגון למתקני מים של חברת שח"מ מאפשרות מיגון ואבטחה של אלפי מתקני מים הפרוסים לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל.
הן מאופיינות בארבעה גורמים עיקריים הנותנים מעטפת מגונית רחבה ביותר: מוקדי ביטחון מבוססי תוכנה לשליטה ובקרה, העברת תקשורת בין המתקנים למרכזי הבקרה והתפעול, "חליפות מיגון" במתקני אספקת המים המורכבות ממערכות בקרת כניסה, גילוי חדירה, גדר אלקטרונית, טלוויזיה במעגל סגור ועוד. וכן אינטגרציה מלאה בין כל המערכות הללו.

לפרטים נוספים: www.emsmekorotprojects.co.il
הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם