"כדור הארץ הוא משאב מוגבל, שהולך ומתכלה"

כך אומרת דר' ניצה קרדיש, מנכ"לית החממות הטכנולוגיות טרנדליינס אגטק וטרנדליינס מדיקל, הניצבת יומיום בחזית הפיתוח החקלאי הטכנולוגי בישראל ומנסה לתת מענה לשאלה איך מפיקים יותר והורסים פחות

 

ניצה קרדיש

בסבלנות ובהתלהבות אין קץ, ממשרדה הממוקם באזור התעשייה החדש תרדיון שבמשגב בלב נופי הגליל הירוקים, מובילה דר' ניצה קרדיש, מנכל"ית החממות הטכנולוגיות טרנדליינס מדיקל וטרנדליינס אגטק, תהליך של שינוי.

"בתנך נכתב שהארץ ניתנה לנו לשמרה ולעבדה ואנחנו צריכים לשאול את עצמנו כל הזמן – האם זה מה שאנחנו באמת עושים? האדם יושב היום בקדקוד הפירמידה האקולוגית והוא זה ששולט בה שלטון אגרסיבי למדי. בשנות החמישים של המאה הקודמת למשל, האנושות עמדה במצב של רעב עולמי. הפתרון שיושם אז היה ניצול הכימיקלים שפותחו במלחמת העולם השנייה ושימוש בהם להשמדת מזיקים וחרקים, מה שאיפשר גידול מאסיבי של יבול חקלאי. זה אמנם פתר את הבעיה המיידית, אבל בטווח הארוך יצר סדרה של בעיות אחרות. אנחנו צריכים לחיות כל הזמן על קו התפר העדין הזה בין הצורך ההולך וגובר בהגברת והגדלת התפוקה מכל יחידת קרקע, אנרגיה ומים, לבין הצורך לשמר את האיזון בכדי להבטיח שהמשאבים הללו יעמדו לרשותנו, ולרשות כלל החיים בכדור הארץ, גם בעתיד.
"כדור הארץ הוא משאב מוגבל. ככל שאנחנו מנצלים אותו יותר, הוא הולך ומתכלה. אחד המשאבים הכי משמעותיים הוא, כמובן, המים. זה משאב יקר ערך ומוגבל מאוד שגם החלוקה שלו בעולם מאוד לא מאוזנת. למעשה, יש בעולם קרקע בשפע, אבל ללא מקורות מים להשקיה, ומשאבים משיקים נוספים כמו חומרי דישון טבעיים, חיידקים, בעלי חיים, פטריות וכו', היא נשארת בגדר מדבר צחיח ולא ניתן לקיים עליה חקלאות.
"החקלאות התעשייתית כיום הפכה להיות מוצר – בית חרושת שנועד לספק דרישה שהולכת וגדלה למקורות מזון איכותיים, לאוכלוסייה שגדלה כל הזמן באופן דרמטי. השאלה היא איך אנחנו מפיקים יותר והורסים פחות ולכן אנחנו רואים היום רגולציה שהולכת ומחמירה, כדי לשמר את המשאבים הקיימים. אנחנו מוציאים משימוש חומרי הדברה, מחפשים פתרונות סביבתיים יותר וברי קיימא ויוצקים לתחום החקלאות את מקורות הידע הרבים שלנו, חלקם בכלל מתחומים אחרים, כדי לשפר אותו כל הזמן.

"אנחנו צריכים לחיות כל הזמן על קו התפר העדין בין הצורך בהגדלת התפוקה מכל יחידת קרקע, אנרגיה ומים, לבין הצורך לשמר את האיזון בכדי להבטיח שהמשאבים הללו יעמדו לרשותנו גם בעתיד"

"היום אנחנו מדברים כבר על חקלאות גרסה 2.0. זה דור חדש של חקלאים שיצאו ללימודים בטכניון, או במוסדות דומים והם הרבה יותר 'טכנולוגיים' לעומת הדורות הקודמים. ועדיין, החקלאות צריכה 'להתיידד' עם הטכנולוגיה לא רק כדי לייעל את העבודה והתפוקה שלה, אלא גם כדי להפחית את טביעת הרגל האקולוגית שלה ולשמור על משאבים שיבטיחו לחקלאים ולכולנו את העתיד.
"אם פעם ראינו את ההשקיה בטפטוף כשיא החדשנות החקלאית, והיא אכן עשתה שינוי עצום בענף, היום אנחנו רואים את הצעד הבא של 'חקלאות מדייקת', כמו למשל שילוב של רובוטיקה, תוכנות, מכשור מתקדם וחיישנים שמאתרים את הצרכים של הקרקע, הצמחים, או בעלי החיים ומאפשרים לנו לתת להם התייחסות הרבה יותר יעילה ונקודתית ולחסוך במשאבים. כך למשל, בעתיד הלא רחוק נוכל להציע, במקומות שבהם אין יכולת לרכוש מערכות השקיה יקרות, פתרון של מערכות טפטוף זולות וחד פעמיות השוות לכל נפש. כמות ואיכות הרעיונות והחידושים שקיימים בתחום הזה הן מסחררות ממש.

התקנת מערכת של ביופישנסי באתר חדש לגידול דגים בהודו

 "תחום המים זוכה לטיפול לא רק בצד ההשקיה, אלא גם בקצה השני של תהליך הייצור החקלאי, כמו למשל תחום הטיפול בשפכים של הרפתות, שמציב אתגר מאוד גדול לחקלאים או תחום טיוב המים בענף המדגה. בטרנדליינס אגטק זיהינו שקיים קושי גדול להתמודד עם בעיית איכות המים בבריכות הדגים, בעיקר באזור דרום-מזרח אסיה, שם יש גידול נרחב של דגים ושרימפס ויש לנו 3 חברות חממה שעוסקות בפיתוח פתרונות לנושא הזה, כמו למשל "BioFishency" שפיתחה טכנולוגיה שעל פניה היא מאוד פשוטה, אבל נותנת מענה לטיפול במים כמעט ללא השקעה של אנרגיה נוספת ובעלות נמוכה יחסית. זו מערכת סינון של 'Plug & Play' שמבצעת בצעד אחד את כל תהליך הסינון וניקוי הפסולת החנקתית מהמים בבריכה וכבר נמכרת בהצלחה גדולה מאוד בעולם".

מערכת של ביופשנסי מותקנת בבריכת דייג קיימת

חזרה לשורשים

את האצבע על תחילת דרכה בחקלאות היא שמה מייד על שנות ההתבגרות בהן התחנכה בפנימיית 'מקווה ישראל'. "באתי מאשקלון, ממשפחה ברוכת ילדים ובמסגרת הניסיון לקדם מה שנקרא אז 'ילדים כמוני' ולתת בידיהם יותר הזדמנויות, הגעתי למקווה ישראל.
"המשכתי לימודים באוניברסיטת תל אביב ופוסט דוקטורט במכון וייצמן, עסקתי במחקר בין היתר בנושא פיתוח עמידות בצמחים כמו עגבנייה וטבק. את תחילת דרכי בתעשיית החדשנות עשיתי דווקא בתחום המכשור הרפואי. כשעזבתי את האקדמיה, תחום המחקר הביוטכנולוגי והרפואי היה חזק ודווקא הפיתוח הטכנולוגי החקלאי נשאר מאחור.
"לאחר כ-15 שנים בתחום המדיקל, החלטתי לסגור מעגלים ולשוב אל תחום החקלאות שכבר אז הבנתי שמישהו חייב לעשות עם זה משהו... וחזרתי לשורשים. לגמרי במקרה פגשתי את אחד המנכ"לים של טרנדליינס, סטיב רודס, סיפרתי לו על החלום שלי, ולשמחתי הרבה זה היה בהלימה מוחלטת לתוכניות של החברה. מצאתי מנהלים ושותפים לדרך עם מעוף וחזון שהבינו לא רק את הפוטנציאל האדיר שטמון בתחום הזה, אלא גם את החשיבות הגדולה שלו ואת היתרונות של היזמות הישראלית בפיתוח פתרונות חקלאיים מתקדמים.
"צריך להדגיש שזה ממש לא מובן מאליו. קרנות הון סיכון, למרות שמן, לא אוהבות סיכונים וחקלאות היא משהו שהן נמנעו במשך הרבה שנים לעסוק בו. היא לא 'הייטקיסטית', חשופה להרבה מאוד סיכון, ומחייבת השקעה גדולה מאוד בעיקר מבחינת לוחות הזמנים של כל תהליך המחקר והפיתוח. טרנדליינס כבר הובילה את חממת מדיקל (אז היא עוד נקראה חממת משגב) ונכנסנו להקמת חממה ייעודית שמתמקדת בפיתוח בתחומי האגטק – החקלאות הטכנולוגית והפודטק (foodtech).
"החממה פועלת כאן במשגב שבצפון ומהווה בית ליזמים וחברות סטרטאפ בשלבי ה- Pro Seed וה- Seed, בעיקר מהאזור. אנחנו מעסיקים כאן כ- 40 עובדים וזה מאפשר לנו לתרום תרומה קריטית להצלחה של חברות החממה שלנו ולקדם יזמים וחברות שרובם המכריע מאזור הצפון ומהפריפריה, שלא נהנים בדרך כלל מהקרבה למרכז העסקי של המדינה.

הסנסור הזעיר שפותח על ידי חברת סטורס בתוך גזע עץ

הסנסור הזעיר בתוך גזע עץ לקבלת פרופורציה של גודל

"המעטפת שלנו כוללת כמובן 'מקום מגורים' כלומר משרדים ושירותי משרד מלאים, אבל חשוב מכך, היא מציידת את היזמים בליווי משפטי מלא, למשל בכל תהליך רישום הפטנטים שהוא מורכב וסבוך. אנחנו גם מציעים להם ליווי צמוד של 'מנטורים' בעלי ניסיון רב בתחומי הפיתוח, הטכנולוגיה והניהול, שמלווים אותם לא רק בתהליך הפיתוח עצמו, אלא גם בכל מסלול החיים של החברה, החל מהכנת התכנית העסקית ולאורך כל שלביה, סיוע בפיתוח עסקי, שירותי מרקום, אפילו עד לרמת עיצוב הלוגו, קשרי משקיעים והכנה לפגישות עם משקיעים – איך להכין מצגת, איך לעמוד מול משקיעים, איך לדבר איתם ועוד. בעצם אנחנו מספקים להם סביבה שקטה שמאפשרת להם להתמקד בדבר עצמו – בפיתוח. מעבר לכל אלה, העובדה שהם יושבים כאן יחד, באווירה של יזמות וחדשנות, ויוצרים גם אינטראקציה בינם לבין עצמם, זה משהו שהוא מאוד מפרה ומעודד רעיונות חדשים ויצירתיות.
"בתחום האגטק, אנחנו היום החממה הראשונה והיחידה שעובדת בפוקוס מוחלט על הפיתוח החקלאי. ישנן חממות נוספות בארץ, שעוסקות בפודטק או בפיתוח תכנה לציוד חקלאי. ליזמים שאני פוגשת אני תמיד אומרת – אל תשבו לבד, בחושך, ותחשבו על טכנולוגיה מדהימה. צאו החוצה, לשטח וחפשו את הבעיות.
"אחד היתרונות הבולטים שהציבו את ישראל בחזית הפיתוח החקלאי כל השנים, היה שהוא בא הרבה פעמים מהחקלאים עצמם, כדי לתת מענה לצרכים שעלו מהשטח. בואו אלינו עם הבעיות ולא עם הפתרונות, כי זה המנוע האמיתי של פיתוח חדשני מוצלח. ברגע שתדעו לאתר ולהבין עד כמה כואבת הבעיה, גם הפתרון שתציעו יהיה הרבה יותר מדויק ולפיכך גם בעל סיכוי טוב יותר להצליח".

"אם פעם ראינו את ההשקיה בטפטוף כשיא החדשנות החקלאית, הצעד הבא הוא 'חקלאות מדייקת' באמצעותה אפשר לתת מענה הרבה יותר יעיל ונקודתי לצרכי הגידול ולחסוך במשאבים"

פוטנציאל רווח גדול

לקבוצת טרנדליינס יש זיכיון של המדען הראשי והרשות לחדשנות של המדינה – והחממה כאמור משקיעה בשני תחומים: מדיקל שהמיקוד בו הוא פיתוח מכשור רפואי והשני אגטק, שממוקד בהשקעות בפיתוח טכנולוגי חקלאי.
בין חברות הפורטפוליו של אגטק ניתן למצוא חברות כמו MemTech שמפתחת ממברנות סינון למתקני טיפול במים בשיטת אוסמוזה הפוכה; Saturas - מפתחת חיישן SWP מיניאטורי המשולב במערכת השקיה אוטומטיות; Hargol FoodTech - מפתחת שיטות אופטימיזציה טכנולוגית המאפשרות גידול כמויות גדולות של חגבים במהירות בשבי; MiRobot - מפתחת מערכות חליבה רובוטיות חסכוניות ויעילות, לרפתות בינוניות וגדולות; MetoMotion – מפתחת מערכת רובוטית רב תכליתית להפחתת ההתבססות על משאבי כח אדם גבוהים ויקרים בגידול ירקות חממה; EdenShield - מפתחת מוצרי הדברה ידידותיים לסביבה הניתנים לשימוש גם קרוב מאוד לקטיף התוצרת ושיווקה לצרכן, ועוד חברות נוספות.
"אנחנו לא מגבילים את היזמים לכיוון או לנושא מסוים, אבל באופן טבעי ובלתי מכוון, נוצרו אצלנו כמה אשכולות מרכזיים שנותנים מענה למגוון צרכים - אקווה קאלצ'ר (Aqua Culture), איתור מקורות לחלבון אלטרנטיבי, מערכות רובוטיקה לענפי החקלאות המיועדות לתת מענה לבעיית כוח האדם והגנת הצומח הכוללת שיטות חדשניות ואקולוגיות להדברה והגנה על הצמח ועל התוצרת החקלאית בשלבים הבאים של אריזה, אחסון שינוע ועוד.
"בין היתר, נשיק בקרוב, בשיתוף עם מוסדות בינלאומיים, אוניברסיטאות וגורמי תעשייה, קול קורא כלל עולמי, לחברות העוסקות בתחום ה- Food Waste (בזבוז המזון) במטרה לאתר רעיונות ופיתוחים חדשים שיצמצמו את הבעיה וכן להעלות את התודעה לנושא ולהטמיע טכנולוגיות להפחתת הבזבוז.

מערכת חליבה רובוטית של מיירובוט

"רוב האנשים לא מודעים לכך ש- 40% מהמזון המיוצר היום בעולם הולך לפח. זה קורה בפרק הזמן שבין השדה לשווקים, או בפרק הזמן שבין השווקים לשולחן. מה שעוד יותר גרוע הוא, שיחד עם המזון הזה הולכים לפח המון משאבים שהושקעו בגידול שלו וכאן יש לטכנולוגיה מקום חשוב בהבטחת שימור ארוך יותר של התוצרת, כדי להפחית את הבזבוז. כמובן שכשחברה, אנחנו צריכים להתייחס במקביל גם לחינוך לצרכנות נכונה ונבונה, שתמנע בזבוז מזון ומשאבים".
מיזם נוסף שיזמה דר' קרדיש במסגרת חממת טרנדליינס אגטק והיום נערך בשיתוף עם רשויות המדינה הוא כנס אגריווסט – כנס שנתי לעידוד השקעות הון בפיתוח החקלאי הישראלי – שאליו מגיעים משקיעים וקרנות הון סיכון מכל העולם, לפגוש חברות ויזמים ישראלים בתחום.
"יש כאן פוטנציאל רווח שבשנים האחרונות עשה קפיצה מאוד משמעותית. אם בשנת 2011 היקף ההשקעות העולמי באגטק עמד על חצי מיליארד דולרים, הרי שבשנת 2015 הוא כבר הגיע לחמישה מיליארד דולר.
יש הרבה מאוד גופים שלא היו שם בעבר והיום נכנסים להשקעות בתחום ואין סיבה שאנחנו לא נהיה שחקן מרכזי במגרש הזה.
"לישראל יש יכולות בלתי מבוטלות בפיתוח החקלאי ויש ביקוש מאוד גדול בעולם לטכנולוגיות שלנו. משק המים הוא אולי המקום שבו רואים את זה בצורה הכי ברורה בשנים האחרונות. הצורך העצום שהתעורר כאן בעקבות משבר המים יצר פתרונות שהיום חברות ישראליות משווקות בהצלחה בכל העולם.
"אין ספק שבהיבט האקדמי, המדינה ממצה את היכולות שלה. יש כאן המון ידע שעכשיו צריך לתת לו את האפשרות לבוא לדי ביטוי לא רק בפיתוח האקדמי-בסיסי, אלא גם במימוש פוטנציאל המסחור שלו. כאן נכנסות לתמונה חברות כמו שלנו, שמסייעות ליזמים לעשות את הדרך בין רעיון למוצר ולשווקים. נדבך חשוב נוסף במבנה הזה הוא תכנית החממות של המדען הראשי ורשות החדשנות, שלצערנו ספגה בשנה האחרונה קיצוץ כואב בתקציבה וחבל, כי המשמעות היא שפחות חברות יוכלו ליהנות מתמיכתה".

ראיינו: דורית אורלי ולואיז מדר-בשקין