"ייתכן שצריך להעתיק את מודל התאגיד גם לתחומי שרות אחרים"

מנכ"ל תאגיד המים והביוב "מי גליל", מוסטפא אבו ריא, סבור שהתאגיד הוא סיפור הצלחה ושניתן להעתיק את המודל שלו לתחומים אחרים ברשויות המקומיות, בתנאי אחד: שהניהול יהיה מקצועי, ללא מינויים פוליטיים

 מוסטפא אבו ריא

ממשרדו שבאזור התעשייה של סכנין, פורש מנכ"ל תאגיד המים והביוב "מי גליל", מוסטפא אבו ריא, מוטת שליטה רחבה מאוד. התאגיד, שהוא תאגיד אזורי, כולל את שלושת היישובים הגדולים בבקעת סכנין: דיר חנא, עראבה וסכנין עצמה, ועוד ארבע יישובים בבקעת בית הכרם: נחף, דיר אל אסד, בענה ומג'דל כרום. בסך הכל משרת התאגיד 110 אלף תושבים ומעסיק כ-20 עובדים. "החיבור הטבעי של היישובים בבקעת בית הכרם היה צריך להיות עם כרמיאל", אומר לנו אבו ריא. "כך גם הוגדר בחוק, שתאגיד אזורי יורכב מיישובים שנמצאים כולם בקירבה גיאוגרפית, באגן אחד. היתה גם הנחיה של שילוב יישובים מרמות סוציו-אקונומיות שונות בתאגיד אחד, כך שיישוב חזק 'ייחפה' על החלשים יותר. אבל במציאות זה לא קרה".

התאגיד הוקם בתחילת 2010 ובעלות המניות בו הן הרשויות המקומיות הכלולות בו, אך הן לא בעלות השליטה. לתאגיד דירקטוריון שבו תשעה דירקטורים, שנבחרים לקדנציה של שלוש שנים. הדירקטוריון הוא זה שבחר בעלי התפקידים הבכירים בתאגיד: המנכ"ל, הגזבר והמהנדס. "קיבלנו תשתיות במצב קטסטרופלי, עם פחת שעמד על 48-50 אחוז. כתאגיד זכאי, רשות המים העמידה לרשתנו מענקים כדי להתיישר ולהביא את התשתיות למצב סביר. המענק עומד על 80 אחוז מההשקעה בכל פרויקט, ועוד 20 אחוז בהלוואות. זה המצב, אגב, בכל הרשויות הערביות.
"בתקופה שהרשויות היו האחריות על משק המים, הן קיבלו מענקים של 50 אחוז מההשקעות והיו צריכות להוכיח יכולת החזר לגבי 50 האחוז הנותרים. היות וכל הרשויות הערביות היו שרויות תמיד בגירעון, זה לא איפשר להן להשקיע יותר מדי בתשתיות. זה הגיע למצב שההכנסות לא כיסו את עלות רכישת המים מ'מקורות', והרשויות בעצם סיבסדו את המים לתושבים. המצב הזה גם הביא לניתוקי מים רבים, שכן לא תמיד היתה יכולת לשלם את החוב ל'מקורות'. אני זוכר שהיה צריך להגיע אלי הביתה טכנאי לתיקון של מכונת כביסה והוא התעקש להגיע דווקא ביום שישי או שבת. כששאלתי אותו מדוע, ענה שבימים האלה יש סיכוי שלא ינתקו את המים...
"טיפלנו בנושא הפחת גם על ידי החלפת תשתיות וגם על ידי העמקת הגבייה. הכרזנו על פרס לכל יישוב שמגיע לפחות מ-15 אחוז פחת וכולם עמדו בזה. היום היעד הוא להוריד את הפחת לאחוז חד-ספרתי, פחות מ-10 אחוז".

 התאגיד הוא ניסיון ראשון לציבור הערבי של גופי סמך מקצועיים שנותנים שרות בתחום מסוים, והם רואים תמורה לתשלומים שלהם

 הפרויקט העיקרי שבוצע על ידי התאגיד הוא קו ביוב מאסף בבקעת בית הכרם, שמוביל את השפכים למט"ש כרמיאל. "קיבלנו קו ביוב עם שתי תחנות מאסף מקרטעות והחלטנו להקים קו מאסף בשיפוע טבעי, ללא משאבות כלל, שעובר בחלקו בצמוד לקו הרכבת החד לכרמיאל. הקו נחפר באמצעות קידוח פירים אנכיים בעומק של 17-19 דרכם נחפרה המנהרה שבה עובר הקו, בשיפוע של 3-5 פרומיל. העלות הכוללת של הפרויקט, כולל חיבורי הצרכן למיניהם, הגיע לכ-100 מיליון שקל והוא נעשה בעזרת סיוע ממשלתי.
"היום אנחנו הספקים העיקריים של מי שפכים למט"ש כרמיאל, אבל אנחנו לא שותפים בו. יש אצלנו בעיה של שפכים קשים, כמו שפכי בתי בד ושפכים מבית מטבחיים ואנחנו מחפשים דרכים להתמודד איתם".
אבו ריא רואה בתאגיד סיפור הצלחה. "התאגיד הוא ניסיון ראשון לציבור הערבי של גופי סמך מקצועיים שנותנים שרות בתחום מסוים, והם רואים תמורה לתשלומים שלהם. בדקנו את שביעות הרצון באמצעות סקר, ומצאנו שבסך הכל הציבור מרוצה. נכון שיש טענות על העלייה הגדולה במחירי המים, אבל זה לא דבר שנתון בידינו אלא נקבע מגבוה. יש גם את הנושא של היטלי הפיתוח שהם גבוהים יותר ביישובי ההר, כמו היישובים שלנו. נכון שהפיתוח בהר יקר יותר – אבל לא נכון להשית זאת על התושבים. צריך להיות מחיר אחיד בכל הארץ. ישוב הררי צריך לקבל סיוע גדול יותר כי התשתיות יקרות יותר.
"ייתכן שצריך להעתיק את המודל הזה גם לתחומי שרות אחרים. למשל בתחום של איכות סביבה, פינוי אשפה, חינוך. הקמנו בזמנו בבית הספר התיכון בסכנין מגמת חשמל ואלקטרוניקה, אבל התחום קרטע ולא הצליח בסופו של דבר. אבל במרחב של 100 אלף תושבים, אפשר לקיים זאת, בתנאי שהניהול יהיה מקצועי ולא מינויים פוליטיים. אדם מתאים יוביל את המערכת להצלחה, מישהו שמאמין בתפקיד, שמשוגע לדבר. כך אפשר לקדם את האוכלוסייה שלנו.
"התמודדתי על התפקיד כי אני מאמין שהפרדת משק המים מהרשויות המקומיות הוא צעד נכון. כראש העיר של סכנין פעלתי בזמנו לכיוון של הפרטת משק המים והביוב וניסיתי לקדם את המהלך, ללא הצלחה. חברי למפלגה הקומוניסטית טענו נגדי שזאת הפרטה, שזאת נוגד את העקרונות שלנו, אבל הנה זה קרה והעולם לא התמוטט.

טיפלנו בנושא הפחת גם על ידי החלפת תשתיות וגם על ידי העמקת הגבייה. היום היעד הוא להוריד את הפחת לאחוז חד-ספרתי, פחות מ-10 אחוז

הניסיון לאחד רשויות לא הצליח – כאן יש איחוד פונקציונלי מוצלח של שרות מסוים, ואפשר להרחיב שאת לתחומים נוספים.
"על ראש רשות יש לחצים שלא קיימים אצלי. הוא תמיד צריך לחשוב על הבחירות הבאות, בתאגיד זה לא קיים, אין השפעה כזו. בראש סדר העדיפות אצל ראש הרשות עומדים החינוך, התעסוקה, המסחר והתעשייה, משק המים היה תמיד בתחתית סדר העדיפות. ראש עיר חכם לא מנתק מים לפני בחירות, אני מנתק מים – וזה לא משפיע עלי אישית. יש לנו חברת גבייה ואנחנו מנותקים ממערכת הגבייה של הרשות. בוודאי שאנחנו מתחשבים בתושבים, הולכים לקראתם, אבל בסופו של דבר הגבייה מתבצעת. אני רוצה שהאדם שבא לשלם חשבון מים – יעשה זאת מתוך אמונה בשרות שהוא מקבל, לא מפחד העיקול. מים זה אחד הדברים החשובים ביותר לאדם, ואמינות האספקה הכרחית – ויש לכך מחיר.
"ברבת עמון, אם יש מים בברזים יומיים בשבוע, זה נחשב כהצלחה, אצלנו אין מצב שאין מים. אנחנו מדינה ענייה במים והמחיר שנדרש לעמוד באספקה כזו הוא יקר, בעיקר אחרי שנכנסו לעידן ההתפלה. זה אמנם מעיד על כלכלה חזקה, אבל עולה כסף רב.
"בקוראן, בחזון אחרית הימים, מדובר על גן עדן שנהרות זורמים מתחתיו. אצלנו, לכל אחד יש נהר בבית:, פותח ברז במטבח ויש מים, פותח במקלחת ויש מים, משקה את הגינה ויש מים. זה הנהר שלנו. אצלנו לא מכירים מציאות אחרת, זה מובן מאליו".

מי גליל - תעודת זהות

התאגיד, כאמור מעסיק כ-20 עובדים, חלקם מושאלים מהרשויות המקומיות, כשבכל יישוב יש נציג שנותן פתרון מיידי לכל תקלה.
מוקד שרות פועל 24/7 למתן מענה לכל בעיה. המים כולם מגיעים מ"מקורות", משלושה אתרי קידוח של מי תהום הנמצאים סביב היישובים. הגבייה מתבצעת באמצעות חברה חיצונית.

אבו ריא, יליד 1952, הוא בן סכנין, נשוי ואב לשבעה. בעל תואר ברוקחות מהאוניברסיטה העברית, בתום לימודיו עבד כרוקח בקופת חולים. ב-1989 נבחר כראש הרשות, כשסכנין עוד היתה מועצה מקומית. בבחירות שלאחר מכן לא נבחר ועבד במשך שנים מספר כמנהל "בנק ירושלים" בעירו. ב-1998 נבחר שוב, הפעם כראש עירייה, שוב לקדנציה אחת בלבד. בין לבין השלים תואר ראשון ושני במינהל עסקים, תואר שני בלימודי מים באוניברסיטת חיפה, והוא מתכנן להשלים תואר שלישי באותו תחום. ב-2010 התמודד על תפקיד מנכ"ל תאגיד המים – וזכה בו.
הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם