מאגר רמת שריון

אגודת המים של מושב לכיש וגד"ש עציון, הקימה ב-2007 מאגר של 1.1 מיליון קו"ב, שכבר עם הקמתו התברר שהוא קטן מדי. הוצע אז לבנות מאגר נוסף, של 5 מיליון קו"ב, ועקב בעיות פרוצדורליות בנייתו החלה רק לאחרונה. עם השלמתו, ישרת המאגר החדש את מושב לכיש וגד"ש עציון ועוד 12 יישובים באזור

מוניקה שוויישטיין, מנכ"לית מי לכיש עציון

דרומית למושב לכיש, צמוד לשביל ישראל, מוקם בימים אלה מאגר מים חדש, מאגר רמת שריון. מדובר במאגר גדול, 5.1 מיליון קו"ב, שבנייתו אמורה להסתיים בסוף 2020 והוא יספק מים ל-14 יישובים באזור. את הקמת המאגר יזמה אגודת המים לכיש עציון, ועל המאגר ונסיבות הקמתו מספרת מנכ"לית מי לכיש עציון, מוניקה שוויישטיין.
"למושב לכיש יש אגודת מים בשותפות עם גד"ש עציון, שהוא גד"ש של שלושת הקיבוצים שיושבים על גב הר חברון - כפר עציון, ראש צורים ומגדל עוז. ב-2007 הופעל מאגר של 1.1 מילון קו"ב שהקימה השותפות, ומספק מים לשני השותפים. כבר עם הקמתו התברר שהמאגר קטן ואינו נותן תשובה לצרכים המתפתחים באזור והוגשה בקשה להקים מאגר שני. רשות המים החליטה באות העת שלא מקימים יותר מאגרים ברמה הפרטית, ומאגרים חדשים צריכים לתת תשובה אזורית. לכן הוצע לבנות מאגר של 5 מיליון קו"ב, שיספק מים ל-14 יישובים: לכיש, גד"ש עציון ועוד 12 יישובים באזור. בערך ב-2010 הוגשו התכניות לבניית המאגר לרשות המים ואושרו, אבל באותה עת החליטה רשות המים, שההשתתפות שלה במימון הקמת מאגרים, מותנית בכך שיוקמו התארגנויות אזוריות והיא תעבוד מול גוף אזורי אחד ולא מול גופים קטנים רבים בכל אזור. עבדנו במשך כמה שנים טובות על מנת להקים את ההתארגנות האזורית שנקראת מי שפלת יהודה, הכוללת את מי הרי יהודה, קיבוץ צרעה, משתמשי קולחי לכיש ומי לכיש עציון. ב-2017 הצלחנו לסיים עם כל הליכים הקשורים להקמת התארגנות מי שפלת יהודה, או בקיצור מש"י, צביקה ניר מונה כ מנכ"לית ההתארגנות, ורשות המים אישרה את סל הפרויקטים להתארגנות, בהיקף של כ-500 מיליון₪, כל הפרויקטים נעשים ב-70% מענק המדינה ו-30% השתתפות של היזם. החלטנו בתוכנו, שכל אגודה מנהלת ומקדמת את הפרויקט בתחומה, ופרויקטים משותפים שמשרתים את כל האגודות ינוהלו ישירות על ידי מי שפלת יהודה.
"לפרויקט שלנו קוראים מאגר רמת שריון והוא כאמור מאגר של 5.1 מיליון קו"ב, על שטח של בערך 500 דונם. המתכנן הוא רן ברז'יק, מחברת ברז'יק מהנדסים הקבלן המבצע הוא אסיק בע"מ והפיקוח הצמוד נעשה ע"י עדי ארביב. עלותו, הכוללת גם קווי הספקה, מוערכת בכ-130 מיליון ₪. המאגר ממוקם דרומית למושב לכיש, צמוד לשביל ישראל, מי שמטייל בשביל יכול לראות אותו. המאגר יקבל את המים שלו מאזור ירושלים ובית שמש, מקו הזנה חדש שיעבור באזור עג'ור עדולם עד למאגרים שלנו".
אתם מאגר ראשון המוקם על ידי התארגנות אזורית, אחרי שנים שלא הוקמו מאגרים בארץ. איך היה תהליך ההתארגנות? באילו קשיים נתקלתם?
"בנושא ההתארגנות האזורית – אכן היא הראשונה בארץ. במשך מעל לשנתיים מנהלי האגודות קיימו דיונים והחליטו על פרטי התקנון והסכם המייסדים. לא היה פשוט, לכל אגודה יש את האינטרסים, ההתנהלות וההחלטות שלה. היה צורך להתפשר ולשנות. לדוגמה, יחסי הבעלות הם 25% כל אגודה, ולכל אגודה (לא משנה גודלה) יש קול אחד בהנהלה, אבל יחסי ההשתתפות בהשקעות המשותפות הוא שונה כי מתחשב בפרמטרים אחרים. לא היו קיימים עדיין כללי רשות המים להתארגנויות האזוריות להישען עליהם, לכן, התקיימו גם הרבה דיונים מול רשות המים.
"כמו בכל התחומים השותפים בהתארגנות צריכים להעריך שהרווח מהחיבור גדול מהפסד "העצמאות", אישור סל הפרויקטים היה בהחלט זרז להקמת מש"י, אבל מצד שני ההתארגנות מושתתת על אגודות ששיתפו פעולה לפני הקמתה של ההתארגנות ויש להם אינטרסים משותפים לא קטנים".
"מעבר לקשיים בניסוח מסמכי ההקמה, עדיין יש לנו הרבה דיונים על ההתנהלות השוטפת. השילוב בין ציפיות רשות המים והפעילות היומיות (תפעול המאגרים, הספקה ללוקחות, וניהול הפרויקטים) מעלים כל הזמן שאלות וצורך לתת פתרונות לסוגיות שעולות. ההתארגנות היא גוף חדש ללא בסיס כלכלי עצמאי וללא מערכת תפעול והאגודות הן בעלות המאגרים והתשתיות הקיימות וגם מתפעלים אותם, וקיימות עשרות שנים, לכן החלטנו שכל אגודה מקדמת, מנהלת ומממנת (30%) מהפרויקט שהוא בזיקה אליה ורק פרויקטים משותפים ממומנים על ידי ההתארגנות. כמו כן אנחנו מקדמים בימים אלה את הסכמי התפעול של האגודות ומש"י".
מוניקה שוויישטיין. מנכ"לית מי לכיש עציון, נשואה, אם לשלושה ילדים + שני נכדים. הייתה שנים רבות חברת קיבוץ ניר יצחק, בעיקר עבדה בתעשייה ומילאה תפקידי ניהול שונים. ב-2006 נסעה מוניקה עם משפחתה לנהל את הסניף הספרדי של חברת פולישק (ייצור רשתות צל לחקלאות) שהייתה בבעלות הקיבוץ. המשפחה חזרה בסוף 2010 לקיבוץ, אחרי שנה החליטה לעזוב את ניר יצחק ועברה להתגורר באשקלון. משנת 2012 מוניקה מרכזת משק במושב לכיש ומשנת 2015 מנהלת גם את אגודת המים.


נקז ארובה למעלה, נקז שטיח למטה
מה מייחד את מאגר רמת שריון?
"פרט לכך שהוא מאוד גדול, בצד הסוללה הגבוה, שמגיעה עד ל-26 מ', ייבנה נקז ארובה. אחרי הרבה דיונים עם רשות המים ויועצי הקרקע, הוחלט שהיכן שהסוללה תהיה מעל 10 מ', יהיה נקז ארובה. המשמעות היא, שבאמצע הסוללה יורד הנקז, המורכב משני חומרים שונים (חול וחצץ) ובד גאוטכני, שיאפשרו למים, במקרה הצורך, לחלחל עד לתחתית הסוללה. בתחתית הסוללה יש נקז שטיח, שבאמצעותו יצאו המים לתעלת בטון חיצונית. המטרה של נקז הארובה היא לשמור על הסוללה במקרה של חלחול מים. כרגע מגיעים בעבודות לגובה של נקז השטיח התחתון, עדיין עוסקים בהחלפות קרקע והכנת הצנרת והדודים לבית המשאבות (ע"י קבלן צנרת – מי העמק בע"מ)".
מתי יהיה המאגר מוכן?
"בניית המאגר אמורה להסתיים, לפי התכנון , בסוף 2020. היו עיכובים, בעיקר בגלל החורף הארוך והגשום שלא אפשר לעבוד בשטח תקופה ממושכת. היו גם קצת בעיות קבלנים, אבל, אנחנו מאמינים שלמרות זאת נעמוד בלוח הזמנים".
מי המאגר החדש יאפשרו לכם ללכת על גידולים חדשים נוסף על אלה הקיימים?
"מצד אחד לכיש וגד"ש עציון נמצאים כרגע בחוסר מים מאוד גדול. במאגר הקיים של 1.1 מיליון קו"ב אנחנו מגלגלים בפועל כמעט 2.5 מיליון קו"ב. חלקם מים שפירים שאנו מזרימים למאגר כדי להשקות בקיץ, כי המאגר מתמלא בעיקר בחורף. מצד שני יישובי האזור משקים רק במים שפירים, כי אין להם אפשרויות אחרות. חלק מהמים שיהיו במאגר החדש יחליפו את השימוש במים שפירים, חלק מהמים יופנו לשטחים שכרגע אינם מושקים ויש עליהם רק גידולי בעל, ויאפשרו פיתוח של גידולים נוספים לכלל הצרכנים'.
מה מגדלים אצלכם?
"בלכיש מגדלים בעיקר ענבים, ענבי טלי הוא מותג מוכר לציבור. לצדם יש ענפים נוספים: ירקות, פרחים ובעלי חיים. בגד"ש עציון מגדלים בעיקר שקדים וזיתים, וגם ענבים ופרחי שעווה. באזור יש מטעים שונים ופרדסים, שאמורים לקבל מים מהמאגר החדש".
באיזו איכות מים מדובר?
"כרגע המים הם באיכות שניונית. אבל התכנית היא שבעתיד הם יהיו שלישונים ומותאמים גם להשקיית ירקות" .

הדפסה הורדה

לשאלות ופרטים נוספים

נא מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם